Niemcy praca

Jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez naszych rodaków są Niemcy. Kusi przede wszystkim niewielka odległość do Polski oraz dobre zarobki – ustawowa stawka godzinowa wynosi 8,84 euro. Nasz wizerunek uległ w ostatnich latach poprawie, a pracodawcy chwalą sobie współpracę z Polakami. Oceniani jesteśmy przede wszystkim jako ludzie pracowici i profesjonalni, niebojący się nowych wyzwań. Przed wyjazdem trzeba bowiem dopełnić szeregu formalności, skompletować niezbędne dokumenty, poszukać odpowiednich ofert pracy i ustalić miejsce pobytu. Niemcy dają możliwość znalezienia nie tylko opłacalnego, ale też bardzo satysfakcjonującego zajęcia. Aby zaplanowany wyjazd przyniósł wszystkie spodziewane korzyści, warto upewnić się, że oferta pracy pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Gdzie szukać pracy w Niemczech

Możemy robić to na własną rękę. Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z firmami organizującymi zagraniczne wyjazdy do pracy. Jest to o tyle wygodne, że zapewnioną mamy pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności. Często też pomagają w znalezieniu lokum i urządzeniu się na miejscu. Również internet roi się od ogłoszeń o pracę. Możemy szukać ich zarówno na zwykłych stronach z ogłoszeniami, jak i na portalach społecznościowych, gdzie istnieją grupy wymieniające się informacjami.

Warunki pracy w Niemczech

Niemcy praca
Każdy pracownik wyjeżdżający do pracy do Niemiec ma zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, które zostało osobno określone dla dziewięciu grup wynagrodzenia. Brak umowy to również brak ubezpieczenia, dostępu do świadczeń socjalnych oraz gwarancji, że otrzymamy wynagrodzenie za wykonaną pracę. Powinna zawierać kwestię praw i obowiązków, które spoczywają na obu stronach – pracowniku i pracodawcy. Na osobnym dokumencie powinieneś również otrzymać od agencji pracy tymczasowej zbiór informacji na temat zasad wynagradzania pracowników u pracodawcy, u którego będziesz zatrudniony przez najbliższe miesiące. Mieszkańcy Niemiec mają obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Działają bowiem tam dwa systemy – państwowy i prywatny, przy czym większość korzysta jednak z państwowej opieki zdrowotnej (kas chorych).

Oferty pracy w Niemczech

Przeglądając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, można wywnioskować, że zawód ten wymaga głównie dobrej kondycji fizycznej i znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Na najwyższe pensje mogą liczyć zatrudnieni w przemyśle, np. monter linii produkcyjnej zarobi do 2,4 tys. euro brutto. Porównywalne pensje otrzymają wykwalifikowani pracownicy budowy – zbrojarze, murarze, hydraulicy. Jednym z największych problemów, z którymi musi się zmierzyć kandydat – nawet jeśli zna w miarę dobrze język niemiecki – jest bowiem kwestia stawki wynagrodzenia. Osoba, która zatrudnia się bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy podlega niemieckiemu prawu. Oznacza to, ze Polak pracujący legalnie w Niemczech niekoniecznie zarobi nawet tyle, ile gwarantuje polskie prawo.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsze studia
Następny artykułMały biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here