Nauka języków, czyli ile kosztuje i jak sfinansować kurs językowy?

Pozwala swobodnie podróżować po świecie, daje lepsze perspektywy zawodowe, a także umożliwia nawiązywanie nowych przyjaźni czy wartościowych relacji biznesowych – znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, jest na wagę złota. Chyba nikt nie ma więc wątpliwości, że warto zainwestować swój czas oraz kapitał i zapisać się na kurs językowy.

Ceny kursów językowych kształtują się bardzo różnie i zależą od kilku różnych czynników. W największym stopniu decyduje o nich sposób, intensywność i miejsce nauczania języka. Poniżej podajemy orientacyjne koszty nauki języka angielskiego, a także podpowiadamy, jak można je sfinansować gdy zabraknie niezbędnej gotówki.

Grupowy kurs językowy – więcej słuchaczy, niższe koszty

Kurs prowadzony przez szkołę językową to jeden z najtańszych sposobów nauki. W tym wypadku, zajęcia odbywają się najczęściej raz bądź dwa razy w tygodniu i są przeprowadzane w kilku- lub kilkunastoosobowym gronie słuchaczy. Cena jednej 45-minutowej lekcji nierzadko wynosi mniej niż 10 złotych, ale koszty intensywnych, specjalistycznych kursów językowych przekraczają już 100 zł za godzinę. W praktyce jednak, średnia stawka godzinowa wynosi najczęściej od 15 do 30 zł i zależy od miasta, liczebności grupy i stosowanej metody nauczania języka. Warto przy tym dodać, że realizowane w przyspieszonym trybie wakacyjne kursy językowe, zwykle plasują się w podobnych widełkach cenowych.

Indywidualna nauka języka obcego – z polskim lektorem lub native speakerem

W wielu przypadkach najlepsze efekty przynoszą indywidualne zajęcia z lektorem lub konwersacje z native speakerem. Chętnie korzystają z nich osoby przygotowujące się do egzaminów językowych, a także wszyscy ci, którym zależy na przyspieszeniu postępów w nauce oraz przełamaniu bariery mówienia w języku obcym. Ze względu na dość wysokie koszty, takie rozwiązanie traktowane jest najczęściej jako uzupełnienie samodzielnej nauki lub kursu grupowego.

O ile u studenta godzina kosztuje zwykle od 25 do 40 zł, o tyle doświadczony anglista może już sobie zażyczyć 100, a nawet 150 zł za godzinę nauki. Podobnie kształtują się górne widełki cen u native speakerów, przy czym nie trudno jest znaleźć też takich, u których cena godzinnej konwersacji wynosi od 50 do 80 złotych.

Kurs językowy online – wygodna nauka w atrakcyjnej cenie

Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się nauka języka online. Może ona polegać na korzystaniu z platformy e-learningowej, jak również lekcjach z lektorem lub native speakerem – przeprowadzanych za pośrednictwem na przykład Skype’a. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bowiem można uczyć się w dogodnych dla siebie terminach, oszczędzając przy tym czas na dojazdach do nauczyciela lub na kurs. Ceny zajęć online są nieznacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych spotkań z lektorem bądź native speakerem. Jeśli chodzi natomiast o pakiety e-learningowe, to mogą bardzo różnić się od siebie pod względem zarówno konstrukcyjnym, jak i kosztowym. Ceny kilkumiesięcznych kursów językowych online zaczynają się już od około 50 zł, ale zwykle trzeba liczyć się z kilkusetzłotowym wydatkiem.

Wybór odpowiedniej drogi nauki języka to podstawa

Osoby, które są w stanie wygospodarować większą ilość gotówki oraz wolnego czasu, może zainteresować również oferta kursów językowych za granicą. Z oczywistych względów są one bardziej kosztowne niż wcześniej wspomniane metody nauki, ale za to pozwalają dodatkowo otoczyć się kulturą oraz rzeczywistością językową danego kraju. W praktyce jednak, każdy musi indywidualnie ocenić, która metoda nauki języka będzie najlepiej dopasowana do jego trybu życia, predyspozycji oraz oczekiwań co do tempa pojawiania się efektów nauczania.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli dany sposób nauki wymaga poniesienia większego jednorazowego wydatku, to w razie potrzeby część kwoty można pokryć niewielkim kredytem lub pożyczką pozabankową. Jeśli natomiast wybrane rozwiązanie wiąże się z mniejszymi, ale regularnymi wydatkami, to dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z limitu odnawialnego (udostępniają go zarówno banki, jak i niektóre firmy pożyczkowe, np. Euroloan –  https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy). Taki produkt zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków, z których można wielokrotnie i w pełni swobodnie korzystać.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here