Najwyższa precyzja cięcia, czyli wykorzystanie lasera

Laserem można ciąć blachy, papier, tkaniny, poliwęglan, poliuretan, drewno czy nawet gumę. Powodem stosowanie tego typu cięcia jest jego ogromna precyzja przy jednoczesnym braku konieczności wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej obróbki.

Jak technicznie wygląda cięcie laserem?

Do cięcia blach wykorzystywany jest m.in. tlen, łuk plazmowy czy woda, jednak do precyzyjnego cięcia blach o grubości do 30 mm używa się lasera. Charakter jego pracy i wszechstronność wynika ze specyfiki procesu. Cięcie laserowe to jeden z procesów rozdzielania termicznego. Całość przebiega szybko i bardzo precyzyjnie, bo nowoczesne maszyny projektowane są z myślą o masowym działaniu i powtarzalności wzoru. Dodatkowo kontrolę nad procesem można prowadzić za pośrednictwem nowoczesnych kamer.

Dlaczego warto wybrać laser do blach?

Nowoczesne maszyny do cięcia laserowego radzą sobie nie tylko z blachami do grubości 30 mm. Wycinarki laserowe pozwalają ciąć także rury stalowe i profile stalowe z ogromną dokładnością i dużą szybkością. Precyzja, z jaką wykonywane są cięcia laserowe, sprawia, że technika stosowana może być do bardzo niewielkich elementów, których krawędź musi być idealnie wyprofilowana. To idealna metoda także do elementów konstrukcyjnych, których wielkości liczone są w mikrometrach i od których zależy funkcjonowanie specjalistycznych maszyn czy pojazdów. Co więcej, wycięte części są od razu czyste i gotowe do użycia – nie potrzeba dodatkowego czyszczenia czy szlifowania krawędzi, która wychodzi z maszyny do cięcia idealnie gładka.

Wycinanie laserowe jest również jedną z najbardziej oszczędnych metod obróbki, nie powoduje bowiem strat materiałowych, pozwalając na maksymalne wykorzystanie ciętej powierzchni blachy. Wycinając wzory z arkuszy, można proces cięcia zaprojektować w taki sposób, by optymalnie rozmieścić poszczególne elementy, wykorzystując do maksimum powierzchnię arkusza i zmniejszając tym samym odpady. Wysoka koncentracja wiązki lasera to także ograniczenie do minimum wpływu temperatury na ciętą powierzchnię, a to sprawia, że struktura materiału (niezależnie od tego, czy jest to blacha stalowa poliuretan) nie ulega odkształceniu.

Czy cięcie laserem jest drogie?

Laserowe wycinarki nie są tanimi urządzeniami, więc niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne będą sobie mogły pozwolić na zakup takiego sprzętu. Nie podlega jednak wątpliwości, że to zakup na lata. Brak fizycznego kontaktu głowicy lasera z ciętą powierzchnią sprawia, że głowica tnąca się nie zużywa. Jeśli jednak zakup nie jest możliwy ze względów finansowych, zawsze można postarać się o leasing sprzętu lub skorzystać z oferty profesjonalnych firm zajmujących się cięciem laserowym. Wykonanie dużego, opartego na powtarzalnym projekcie zlecenia nie będzie drogie, a jakość wykonania zdecydowanie przewyższy inne metody cięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here