Każdy podmiot zajmujący się uzyskiwaniem dochodów z tytułu obrotu walutami, musi brać pod uwagę kurs walut NBP. Kurs ten jest ustalany w oparciu o szereg istotnych, ekonomicznych czynników. Jak wygląda jego ustalanie? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.
Jak to wygląda od strony technicznej?
Bank NBP każdego dnia pomiędzy 15.25 a 15.30 wysyła stosowne zapytania o kursy walutowe dolara i euro do dziesięciu różnych instytucji, zdefiniowanych w odpowiednim Biuletynie NBP. Uzyskane w ten sposób dane są odpowiednio filtrowane (odrzuca się dwa skrajne kursy) a następnie uśredniane i obliczane według stosownych obliczeń.
Dane na temat kursów innych walut uzyskuje się właśnie w oparciu o te dwie waluty. Proces ten jest zresztą bardzo skomplikowany i zaawansowany. Więcej na jego temat można przeczytać na stronie internetowej https://kantorlista.pl/porady-co-to-jest-kurs-wymiany-walut-nbp-433.
NBP a kantory internetowe
Podczas swojej pracy, kantory internetowe korzystają wyłącznie z danych podawanych przez NBP. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek „kantorowym źródle”. Niemniej przy definiowaniu kursów powstaje problem czasu. Kantory internetowe bardzo często korzystają z płatnych aplikacji, podających kursy walut na bieżąco. Tego samego nie robi niestety NBP. Dlatego też mogą pojawić się drobne różnice pomiędzy wskazaniami przelicznika a faktyczną sumą uzyskanych środków. Czy ten problem się rozwiąże? Jak na razie, nic na to nie wskazuje.
Gdzie możemy poznać aktualne kursy walut?
Jak już wspomnieliśmy, e-kantory udostępniają bardzo dokładne dane na temat aktualnych kursów walut. Można je zobaczyć bezpośrednio na stronie kantorbox.pl, która nie tylko obliczy aktualną wartość transakcji, ale też pozwoli na szybkie porównanie konkretnych ofert i wybranie tej najkorzystniejszej.
Podsumowując, kursy walut NBP mają ogromne znaczenie dla kantorów internetowych. Niemniej problemy natury formalnej i technicznej sprawiają, że różnice podawane przez NBP i kantory – choć minimalne – to jednak występują.