Na działalność bieżącą i inwestycje - kredyty dla firm

Prowadzenie firmy to wyzwanie – z jednej strony możliwość realizowania się w ramach własnej działalności daje dużą satysfakcję, zarówno osobistą, jak i zawodową, z drugiej – nie zawsze różnego rodzaju okoliczności sprzyjają bieżącemu prowadzeniu firmy oraz jej rozwojowi. Czasem koniecznością staje się uzyskanie dostępu do źródeł dodatkowego finansowania. Warto skorzystać z możliwości, jakie dają instrumenty finansowe, takie jak kredyty firmowe.

Obrotowy czy inwestycyjny?

Kredyt obrotowy i inwestycyjny to najpopularniejsze produkty kredytowe, adresowane do klientów firmowych. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i jej skali, a także innych czynników, takich np. jak popularność branży, w której firma działa i jej doświadczenie rynkowe, możliwości uzyskania atrakcyjnego kredytowania są zmienne.

Kredyt obrotowy pozwala zachować płynność finansową i co za tym idzie – regularność w prowadzeniu działalności. Dzięki temu kredytowi firma nie musi odczuwać negatywnych konsekwencji zamrożenia kapitału czy np. długich terminów płatności. 

Zaciągając kredyt, zwiększamy zobowiązania finansowe. Trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu (zazwyczaj jest to nieruchomość) i liczyć się z całkowitym kosztem kredytu, na który nie składa się jedynie oprocentowanie, ale również prowizja i inne, opłaty, np. wymagane przez bank ubezpieczenia, opłata za wcześniejszą spłatę kredytu itp. Im dłuższy okres prowadzenia działalności, tym lepsze warunki kredytowania.

Podobnie dzieje się w przypadku kredytu inwestycyjnego, który zazwyczaj przyznawany jest na dłuższy czas, tu kredytobiorca musi dokładnie określić cel inwestycyjny, przedstawić szczegółowy biznesplan, istotna będzie także dotychczasowa historia kredytowa i wykazanie się wkładem własnym.

Kredyty obrotowe i inwestycyjne oferowane są przez wiele banków i instytucji finansowych. Warunkiem otrzymania optymalnego kredytowania jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat aktualnej oferty rynkowej. Mogą w tym pomóc profesjonalni doradcy i prowadzone przez nich serwisy internetowe, takie jak https://kredyt-firmowy.pl/

Inne kredyty dla firm

Kredyt obrotowy i inwestycyjny nie wyczerpują możliwości dodatkowego finansowania dla firm. Równie dużym powodzeniem cieszy się kredyt odnawialny. 

Linia kredytowa (kredyt odnawialny) to rozwiązanie szczególnie cenione przez mikroprzedsiębiorców. Taki rodzaj pozyskiwania dodatkowych środków przeznaczonych na dowolny cel związany z działalnością jest łatwiejszy pod względem formalnym od kredytu obrotowego. 

Dzięki kredytowi odnawialnemu można zadłużać się wielokrotnie w ramach przyznanego limitu. Każda wpłata na konto zmniejsza wysokość zobowiązania – należy pamiętać o tym, by przestrzegać terminów minimalnej spłaty. Odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty limitu.

Dla wielu firm jednym z największych wyzwań finansowych jest sprostanie obowiązkom fiskalno-ubezpieczeniowym wobec US i ZUS. Warunki prowadzenia działalności w Polsce wciąż nie należą do najłatwiejszych. Jeśli dojdzie do zaległości w płatnościach wobec urzędów, zdolność kredytowa firmy staje pod dużym znakiem zapytania, nawet wtedy, gdy zobowiązania są spłacane na raty. 

W takiej sytuacji uzyskanie kredytu w banku jest niemal niemożliwe. Jeśli bez dodatkowego finansowania firma nie przetrwa, często kierujemy się do firm pożyczkowych, które oferują kredyty na wyższy procent niż banki. Warto wówczas pamiętać o tym, by zweryfikować taką firmę i sprawdzić, czy figuruje w Rejestrze Firm Pożyczkowych. 

Każdy kredyt to kolejne zobowiązanie finansowe, w związku z tym przed podpisaniem umowy zawsze warto skonsultować się z doradcami, którzy dysponują szeroką wiedzą na temat kredytów firmowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here