Większość osób, które chcą pożyczyć pieniądze, zazwyczaj w pierwszej kolejności zgłasza się do banków lub prywatnych firm pożyczkowych. Jednak czy wiesz, że nie są to jedyne miejsca, w których możemy otrzymać dodatkowe pieniądze? Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią pożyczki społecznościowe, które są coraz bardziej znane w naszym kraju. Można otrzymać je bez wychodzenia z domu i wypełniania wielu formalności. Zobacz, na czym polegają pożyczki od osób prywatnych i kiedy warto się o nie ubiegać.
Czym są pożyczki społecznościowe?
Najprościej mówiąc, jest to forma umowy zawierana pomiędzy osobami fizycznymi za pomocą specjalnych serwisów internetowych. W całym tym procesie nie uczestniczą żadne banki ani prywatne firmy pożyczkowe. Każda osoba, która chce być pożyczkobiorcą lub pożyczkodawcą, musi zarejestrować się na stronie internetowej, która pośredniczy między transakcjami. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla osoby, która pożycza komuś pieniądze (pożyczkodawcy), ale także dla pożyczkobiorcy, który akurat potrzebuje dodatkowej gotówki. Osoba, która pożycza pieniądze, ma szansę zarobić na odsetkach. Z kolei pożyczkobiorca może szybko i łatwo otrzymać pieniądze, nawet jeśli nie posiada dużej zdolności kredytowej.
Jak wygląda udzielanie pożyczek społecznościowych w praktyce?
Tak jak już wspomnieliśmy na samym początku, należy założyć konto na specjalnym serwisie internetowym, który pośredniczy między transakcjami. Administracja serwisu dokona wstępnej analizy naszej przeszłości i zdolności kredytowej. Weryfikacja jest niezbędna do tego, aby nasze konto zostało aktywowane i abyśmy mogli z niego bez problemu korzystać. W tym celu niezbędny będzie dowód osobisty, wykonanie przelewu weryfikacyjnego lub też podpięcie konta na portalu pod konto na Facebooku.
Po założeniu konta i pozytywnej weryfikacji możesz wcielić się w rolę inwestora lub pożyczkobiorcy. Jeśli zależy Ci na tym, aby otrzymać pieniądze, to wystarczy, że stworzysz „aukcję pożyczkową”, w której określisz, ile potrzebujesz pieniędzy, na jak długi czas i na jaki cel. Można tam również wskazać preferowane oprocentowanie oraz czas trwania aukcji pożyczkowej. Jak wiadomo im wyższe oprocentowanie, tym wyższy zysk dla pożyczkodawcy, dlatego inwestorzy chętniej odpowiadają na aukcje osób, które są w stanie spłacić większe odsetki. W momencie, gdy znajdziemy inwestora, dochodzi do sporządzenia oraz podpisania umowy. Warto poświęcić dłuższą chwilę na przeanalizowanie wszystkich punktów w umowie, aby mieć pewność, że jest ona dla nas korzystna. Pożyczone pieniądze możemy otrzymać bezpośrednio na konto. Jak widzisz, cały proces jest dość prosty i nie zajmuje wiele czasu.
Zalety pożyczek społecznościowych
Największą zaletą pożyczek społecznościowych https://splatakredytow.pl/pozyczki-spolecznosciowe/ jest ich dostępność. W Polsce istnieje coraz więcej platform, na których można się o nie ubiegać. Co więcej, pozbawione są wielu formalności oraz są bardzo elastyczne. Szczegóły transakcji, oprocentowanie i inne rzeczy ustalane są pomiędzy inwestorem a pożyczkobiorcą. Możemy więc liczyć na niższe oprocentowanie niż w firmie pożyczkowej. Warto więc o nich pomyśleć, jeśli oferta firm pożyczkowych ci nie odpowiada, a Twoja zdolność kredytowa jest zbyt mała, aby wziąć kredyt w tradycyjnym banku. W niektórych sytuacjach, taka opcja na dodatkową gotówkę okaże się najkorzystniejsza i pozwoli uniknąć wizyty w instytucjach finansowych.