Wielkimi krokami zbliża się czas matur, a następnie czas rekrutacji na studia. Pomimo tego, że mówi się o tym iż spada jakość kształcenia wyższego, dla tysiące maturzystów nie ma innego, lepszego rozwiązania, niż podjęcie kolejnego etapu edukacji na uczelni wyższej. Młodzi po prostu chcą studiować i zastanawiają się, jakie uczelnie warto rozważyć.

Na co zwrócić uwagę wybierając uczelnie wyższe

Współczesny maturzysta może składać papiery na naprawdę wiele uczelni. Jedyną przeszkodą mogą być opłaty rekrutacyjne, która trzeba ponosić za każdym razem, kiedy składa się papiery na jakiś kierunek. Dlatego też przeciętny kandydat na studia nie składa dokumentów do kilkunastu szkół wyższych, a raczej skupia się na dwóch czy trzech wybranych. Jednym z czynników, jakie młodzi ludzie biorą pod uwagę wybierając uczelnię, z pewnością są ich rankingi. Ranking szkół wyższych ukazuje się każdego roku, warto się z nim zatem zapoznać.

Ranking szkół wyższych

Czym jest ranking szkół wyższych? To niejako przegląd wszystkich uczelni Państwowych w Polsce, czyli takich, na których dziennie można studiować za darmo, które są uszeregowane od tych najlepszych, po te zajmujące kolejne miejsca. Instytucje, które przygotowują takie rankingi, biorą pod uwagę różne czynniki. Jest to między innymi to, ilu absolwentów znalazło pracę w swoim wyuczonym zawodzie po ukończeniu uczelni. Warto zapoznać się z takim rankingiem, bo może on zweryfikować wybory przeciętnego kandydata na studia.

Ilość osób na jedno miejsce

Z pewnością kryterium, które brane jest podczas wyboru uczelni, to również ilość osób starających się o przyjęcie na wybrany kierunek. Zwykle opisuje się ją poprzez to, Ile osób chętnych jest na jedno miejsce. Na najbardziej obleganych kierunkach w najlepszych uniwersytetach czy politechnikach w Polsce, to może być nawet kilkadziesiąt osób na jedno miejsce. Jest to zatem bardzo duża konkurencja, trzeba mieć fantastyczne wyniki matury, aby zostać przyjętym.

Studia w miejscu zamieszkania

Mnóstwo osób, które mieszkają w miastach, w których jest jakaś uczelnia wyższa, decyduje się na podjęcie studiów właśnie na niej. Nie da się bowiem ukryć, że wyjazd na studia do innego miasta to spory wydatek. Nie każdego na to stać, a stypendia socjalne czy naukowe, o które mogą ubiegać się studenci, zwykle nie wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów życia.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here