Rzeszów to jedno z większych miast województwa podkarpackiego. Co roku stąd i z okolic jak i zresztą z dość wielu miast w Polsce wyjeżdżają osoby za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy czy też lepszych warunków do rozwoju. Najczęściej są to wyjazdy na pewien okres czasu, choć też i zdarzają się bardziej długoterminowe.
Problemy związane z wyjazdem
Na początku wydaje nam się, że prawdziwym problemem jest podjęcie takiej decyzji i znalezienie pracy. Dalej obawiamy się naszej reakcji na brak kontaktu z rodziną, bariery językowej i innych spraw związanych z codziennym życiem poza granicami kraju. Na koniec odkrywamy jednak, że prawdziwą trudność stanowią rozliczenia podatkowe po powrocie. Jak to zrobić? Co należy wziąć pod uwagę? Czy w ogóle musimy się rozliczać w kraju?
Pomoc prawna w Rzeszowie
Jak widać nie są to proste pytania. Każdy z nas jednakowoż doskonale wie, że pomyłka w rozliczeniach, nieznajomość prawa w tym zakresie może nas naprawdę dużo kosztować. Dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady prawnej. Tu specjalista dokładnie zapozna się z naszą sytuacją, powie nam, jak i czy w ogóle musimy się rozliczać oraz pomoże wypełnić stosowne dokumenty. Tylko jak znaleźć kompetentną osobę? Otóż najprościej jest skorzystać z linka: cuf-podatki.pl/rozliczenie-podatku-rzeszow. Tu znajdziemy adresy, których szukamy.
Czy w ogóle muszę się rozliczać?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na najprostsze pytanie – czy w ogóle musimy się jakkolwiek tym tematem zajmować? Czy to nas dotyczy? Generalnie większość osób musi się jednak rozliczać także w Polsce. Dlaczego? Przepisy dość jasno mówią, że każdy, kto przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku zobowiązany jest tu się rozliczyć. Warto dodać, że nie chodzi o liczbę dni kolejno po sobie!
Jest jeszcze druga zasada. Otóż w Polsce rozliczyć się z dochodów zagranicznych musi każdy, kto posiada tu „ośrodek interesów osobistych lub życiowych”. Co to oznacza? Drugie określenie najczęściej odnosi się do zarobków. Warto tu nadmienić, że liczy się także np. pole oddane w dzierżawę czy dochody z rodzinnego sadu. Pierwsze zaś ma bardzo szeroką definicję – może to być uczestnictwo w klubach, związkach politycznych i wielu innych organizacjach.
Rozliczenie podatku – metody
Jak zatem widać – generalnie większość osób musi się rozliczyć w obydwu krajach. Warto tu wspomnieć, że w zależności oczywiście od kraju i rodzaju umowy, istnieją dwa główne sposoby uniknięcia podwójnego rozliczania się. Pierwszy z nich nazywa się zasadą zwolnienia z progresją. Chodzi tu w skrócie o to, że płacimy podatek jedynie w Polsce, jednak wysokość dochodu za granicą określa stopę oprocentowania naszego podatku.
Druga zaś metoda to metoda proporcjonalnego odliczenia. Chodzi tu o to, że od podatku płaconego w Polsce odliczamy proporcjonalnie kwotę podatku za granicą. Należy pamiętać jednakże, że to nie jest tak, że możemy dowolnie sobie wybrać rodzaj rozliczenia. Zależny jest on bowiem od tego, jakie umowy ma podpisane Polska z danymi krajami. Dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy prawnej!