W literaturze medycznej odnotowuje się wiele rodzajów zaburzeń rytmu serca. Najczęściej występującą przypadłością tego rodzaju jest migotanie przedsionków serca. Arytmia ta ma postać szybkich i nieregularnych skurczów przedsionków. Krew nie może się z nich wówczas wydostać, a to powoduje powstawanie skrzeplin. Są one bardzo często przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu, ponieważ wraz z nurtem krwi dostają się one do znajdujących się w nim naczyń i zatykają je.
Migotanie przedsionków serca jest również bezpośrednią przyczyną ogólnego niedotlenienia organizmu. Kiedy poszczególne tkanki otrzymują zbyt małą ilość tlenu, serce musi podejmować dużo większy wysiłek, by umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli stan ten trwa przez długi czas może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego.
Istnieje kilka postaci migotania przedsionków. Dolegliwość ta może mieć charakter napadowy. W takim przypadku pojawia się ona, a następnie samoistnie ustępuje w ciągu tygodnia. Jeżeli mamy do czynienia z postacią przewlekłą, to objawy migotania mogą występować nawet przez rok.
Migotanie przedsionków serca najczęściej jest wynikiem takich schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, czy wady wrodzone serca. Przyczynić się do niego może również cukrzyca, nadczynność tarczycy i choroby płuc. Migotanie przedsionków jest również dość częstym powikłaniem po zabiegu założenia by-passów.
Jak rozpoznać migotanie przedsionków serca? Objawia się ono jego przyspieszonymi uderzeniami, a także uczuciem kołatania i dusznością. Chorego oblewa zimny pot, kręci mu się w głowie, zdarzają się omdlenia.
Przypadłość tę można leczyć farmakologicznie, lub za pomocą zabiegów niechirurgicznych (ablacji przezcewnikowej i przedsionkowo – komorowej, oraz kardiowersji). Bywa, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna, którą wykonuje się w ostateczności, ponieważ zabiegi na otwartym sercu niosą ze sobą duże ryzyko powikłań. Ważne jest, aby po zaobserwowaniu objawów migotania przedsionków jak najszybciej zapewnić choremu opiekę medyczną.

serce.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here