Biznes jaki mógłbyś otworzyć może zależeć od miasta. Znaleźć ciekawe pomysły na biznes spośród tysięcy dostępnych może być sporym problemem. Można wyróżnić dwa główne sposoby na zarabianie pieniędzy w biznesie. Sprzedaż produktów lub świadczenie usług.
Produkty, które sprzedajemy mogą być fizyczne (np. odzież, sprzęt RTV) lub wirtualne (ebooki), mogą być wyprodukowane przez Ciebie lub przez kogoś innego.
Usługi również mogą być wirtualne (szkolenia internetowe) jak i bardziej fizyczne (usługi fryzjerskie).
Sklepy hobbystyczne to bardzo ciekawy pomysł na biznes w małym mieście. Mógłbyś zajmować się tym co lubisz, a przy okazji zarabiać na tym.
Jak zacząć swój mały biznes
Nie zawsze założenie firmy wymaga dużych nakładów i wyrafinowanych umiejętności. Ważne są dobre, niekonwencjonalne pomysły. Wiele osób marzy o własnej firmie, ale niewiele wie od czego tak właściwie zacząć własny biznes. Niektórzy zaczynają od strony www, inni od wizytówek.
1. Dobre przygotowanie- analiza rynku, określenie wizji, określenie kto jest klientem docelowym.
2. Referencje klientów-opinie na temat Twojej firmy i produktu
3. Zaplanuj i stwórz platformę do sprzedaży- Platformą sprzedaży może być tradycyjny sklep, sklep internetowy, bezpośrednie spotkanie czy po prostu app store.
4. Profile w social media- profil musi być aktywny, więc nie decyduj się na wszystkie platformy, których nie dasz rady obsługiwać na raz
Decyzję o tym, czy będziemy korzystać z zewnętrznych usług księgowych czy nie, warto podjąć przed zarejestrowaniem działalności, bowiem już na jej etapie trzeba zdecydować się na wybór formy opodatkowania, a ekspert z biura rachunkowego może doradzić, na jaką formę się zdecydować.
Rejestracja małej firmy
Zarejestrowanie firmy jest bardzo proste. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej polega na jej wpisaniu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić wypełniając formularz online na stronie www.firma.gov.pl, wysłać wniosek pocztą lub złożyć go osobiście w Urzędzie Miasta lub Gminy. W większości przypadków zarejestrowanie działalności gospodarczej oznacza, że stajemy się płatnikiem VAT. Informację o rozpoczęciu działalności trzeba także przekazać do ZUS-u. Należy złożyć tu formularz ZUS ZUA – jeśli działalność jest jedynym źródłem trzymania – lub ZUS ZZA – w momencie, gdy tych źródeł jest więcej. Do rozliczania prowadzonej działalności bardzo przydatne będzie konto firmowe. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na koszty jego prowadzenia. Podsumowując, zarejestrowanie działalności gospodarczej jest proste i nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków. Również formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie są skomplikowane ani czasochłonne, szczególnie gdy korzysta się z usług firmy rachunkowej.
Jedno jest pewne- na pewno warto jest pokusić się na założenie małego biznesu, ponieważ nie tylko wspomoże to nasz budżet, ale również da nam wiele satysfakcji.