Kuchnia molekularna, czyli kreatywność na talerzu. Na czym polega?

Kuchnia molekularna zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Jej głównym założeniem jest tworzenie oryginalnych potraw przy wykorzystaniu nowych metod i rozmaitych urządzeń. Przyrządzenie potraw wywodzących się z kuchni amerykańskiej jest trudne i wymaga posiadania dużej wiedzy gastronomicznej.

Kuchnia molekularna – czym jest?

W dobie dzisiejszych czasów jedzenie, sposób przygotowywania i podawania posiłków stanowi niemałą obsesję. Wyjścia do restauracji i lokali traktowane są jako rozrywka i świetna okazja do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Dużą popularnością cieszą się platformy internetowe i aplikacje, takie jak eatPoint.pl służące do wyszukiwania ciekawych miejsc oferujących rozmaite potrawy różnych kuchni świata oraz wykorzystywane do wirtualnego bookingu. Źródłem wiedzy, porad i nowinek gastronomicznych może być też blog poświęcony tematyce kulinarnej. Jednym z nowszych trendów w dziedzinie gastronomii jest kuchnia molekularna, nazywana inaczej kreatywną i eksperymentalną. Jeszcze do niedawna uznawana była za abstrakcję, aktualnie jednak zyskuje coraz więcej zwolenników. Podstawą kuchni molekularnej jest tworzenie nowych, niekonwencjonalnych dań, odznaczających się oryginalnością i innowacyjnością form. Kuchnia molekularna zrywa z tradycyjnymi metodami przyrządzania potraw, wykorzystując inne urządzenia oraz nowe sposoby obróbki żywności. Można powiedzieć, że łączy w sobie naturę z osiągnięciami nauki. W kuchni molekularnej nie stosuje się typowych garnków i patelni, a zaplecze kuchenne swoim wyglądem przypomina laboratorium. Ten nowy nurt kulinarny nierzadko określany jest mianem kuchni przyszłości, a jego praktykowanie wymaga posiadania szerokiej i nowoczesnej wiedzy gastronomicznej. Rolą kucharzy gastronomii molekularnej jest odnalezienie doskonałej receptury potraw, przy zachowaniu naturalnego smaku, jak też osiągnięcie niezwykłych form i zachwycających kompozycji.

Kuchnia molekularna – czy kuchnia przyszłości jest zdrowa?

Kuchnia molekularna nierzadko kojarzona jest negatywnie z chemią i sztucznością, co jest całkowitą nieprawdą. Ten innowacyjny nurt kulinarny bazuje na naturalnych produktach, a nowatorskie smaki i formy dań osiąga się wyłącznie dzięki korzystaniu z najnowszej wiedzy naukowej, dotyczącej zjawisk chemicznych i fizycznych. W kuchni molekularnej kluczowa jest staranność i precyzja. Przyrządzanie potraw wymaga czasu i nie może opierać się na spontanicznym dobieraniu produktów czy niedbałym odmierzaniu ilości składnika. Kuchnia molekularna nie dopuszcza stosowania sztucznych dodatków i półproduktów, nie ma w niej miejsca na zagęszczacze i konserwanty poprawiające kształt, konsystencję, trwałość potraw. W tym celu wykorzystuje natomiast bezpieczne dla zdrowia, naturalne substancje, które są neutralne w smaku i zapachu. Należą do nich np.: ciekły azot, algi morskie, lecytyna sojowa. Dania kuchni molekularnej zwykle cechują się lekkostrawnością i niską kalorycznością. Innowacyjne metody przygotowywania posiłków pozwalają na zachowanie cennych składników i wysokiej wartości odżywczej potraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here