Protezy zębowe mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów ze względu na wykazywane odmienne właściwości. Zaliczamy do nich korony zębowe i licówki: kompozytowe akrylowe i porcelanowe.

Materiały kompozytowe to inaczej mówiąc mieszkanki materiałów, które zostały sporządzone w celu uzyskania lepszych efektów stosowania danego tworzywa sztucznego. Korony zębowe i wypełnienia często są wykonywane właśnie z kompozytów.

Mieszanki akrylowe są raczej stosowane do wykonywania protez całkowitych i częściowych a dokładnie do części udających ruchome tkanki wewnątrz jamy ustnej. Zastosowanie ich do koron a tym bardziej licówek, to raczej rozwiązanie tymczasowe z dwóch powodów. Po pierwsze jest to materiałów, dzięki któremu nie można uzyskać wysokiej estetyki ze względu na wizualne niedostosowanie do tego celu. Owszem można uzyskać jak najbardziej zbliżony odcień do kolorystyki uzębienia pacjenta, jednak inny sposób załamywania światła powoduje, że zawsze korona czy licówka akrylowa będzie bardziej zaznaczona w łuku zębowym a co za tym idzie bardziej widoczna. Drugim powodem stosowania akrylu raczej tymczasowo jest fakt, że w porównaniu chociażby do kompozytu, o porcelanie nawet nie wspominając, jego wytrzymałość jest dużo mniejsza i może szybko ulec zniszczeniu podczas procesu odgryzania pokarmu lub przeżuwania. Z kolei jej stosowanie jako protez zębowych tymczasowych jest przede wszystkim uzasadnione niską ceną i szybkością wykonania takiego zastępstwa.

Największy efekt estetyczny w połączeniu z wysoką wytrzymałością można uzyskać przy użyciu koron i licówek z porcelany. Proces wypalania na tyle wzmacnia daną protezę, że prawdopodobieństwo zniszczenia jest maksymalnie zminimalizowane. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo złożona możliwość kolorystycznego dostosowania odcienia korony do naturalnego koloru zębów pacjenta. Nie tylko możliwe jest uzyskanie podobieństwa odcienia, ale też pojedynczych wzorów, które mogą występować w jamie ustanej danej osoby. Tak korzystne właściwości tego materiału sprowadzają go do bycia najdroższą opcją, jednak jest ona także najlepsza jakościowo.

lafoto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here