Koledzy z zagranicy? Pomóż im nauczyć się polskiego!

Życie nas wszystkich powoli staje się coraz bardziej międzynarodowe. Szukamy informacji na angielskojęzycznych stronach internetowych, wyjeżdżamy na wakacje do obcych krajów, a w naszym otoczeniu pojawiają się cudzoziemcy. Niestety, nie każdy potrafi swobodnie porozumieć się w naszym języku, co w wielu miejscach, zwłaszcza w urzędach, powoduje trudności. Możesz pomóc im, towarzysząc w załatwianiu ważnych spraw, ale też polecając kurs, który pozwoli im się usamodzielnić.

Polski – nie tak trudny, jak się wydaje

Na pewno nie raz słyszałeś, że język polski jest wyjątkowo trudny dla cudzoziemców. Skomplikowana odmiana czasowników i rzeczowników, a także trudne formy fonetyczne, oparte na wielu głoskach, które w innych regionach nie występują tak popularnie, jak „ś” albo „ć”, to tylko przykłady problemów, jakie mogą mieć cudzoziemcy podczas nauki języka polskiego. A co myślą o tym twoi znajomi z zagranicy? Jeśli z nimi porozmawiasz, bez wątpienia wskażą jeszcze inne trudności, które pojawiają się na ich drodze.

Niezależne od tego, czy koledzy mówią już trochę po polsku, czy jeszcze nie znają nawet najprostszych wyrazów, będą też potrafili ocenić, co zazwyczaj sprawia im trudności podczas nauki. Zapamiętanie poszczególnych słów, poprawność gramatyczna czy może konwersacja? To kolejne wyzwania, przed którymi będą musieli stanąć, ale ty możesz pomóc im w pokonaniu wszystkich trudności.

Przede wszystkim, jeśli Twoi koledzy chcą mówić po polsku, nawet o prostych sprawach, pozwól im na to i sam też używaj łatwych słów. Starajcie się wprowadzać jak najwięcej polskich rozmów do swoich kontaktów, bo nic nie uczy tak szybko, jak codzienne używanie języka.

Jeśli Twoi znajomi chętnie słuchają rad i poprawek, łagodnie zwracaj im uwagę na błędy, które popełniają. Pochwal ich za postępy, które robią, a zamiast ganić za pomyłki, wytłumacz je spokojnie. Za jakiś czas wspólnie będziecie się z nich śmiać, uważając za ciekawą anegdotę. Praktykowanie polskiego może go „odczarować” i pokazać, że nie jest aż taki trudny, jak wiele osób twierdzi. Bez wątpienia opinię, że nasz język można opanować, podziela też Klub Dialogu, który jest miejscem godnym polecenia dla twoich znajomych. Chciałbyś wiedzieć, dlaczego właśnie tam masz ich skierować?

Szkoła nastawiona na ucznia

Klub Dialogu powstał z myślą o tym, by naukę polskiego uczynić łatwą i przyjemną, dlatego opiera się na autorskich podręcznikach i metodach. Dzięki temu możliwa jest indywidualizacja kursu – od prywatnych spotkań ucznia z lektorem, poprzez małe grupy, aż do wyboru dowolnych zajęć wspomagających. Powtórka z gramatyki, konwersacje czy konkretne zagadnienie językowe? Każdy z Twoich kolegów będzie mógł wybrać to, co sprawia mu zazwyczaj największy problem.

Właśnie taka elastyczność i nastawienie na postępy uczniów, a nie tylko realizację programu, sprawiają, że szkoła języka polskiego dla cudzoziemców jest miejscem idealnym dla Twoich znajomych. Sprawdźcie sami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here