Notariusz to zawód dużego zaufania publicznego, bez jego podpisu wiele spraw nie może zostać doprowadzonych do końca. W jakich sytuacjach należy skorzystać z usług notariusza?

Wizytę w kancelarii notarialnej najczęściej składamy, jeżeli chcemy kupić lub sprzedaż działkę, czy daną nieruchomość, w przypadku, gdy chcemy spisać testament, czy uzyskać kopię aktu. Bez pieczęci oraz podpisu notariusza dokumenty nie nabiorą mocy prawnej, co oznacza, że nie będą uznawanie w sądach, ani urzędach.

Rola notariusza

Głównym zadaniem notariusza katowice jest uwierzytelnienie dokumentów, sporządzanie odpisów, wyciągów dokumentów, protokołów, przygotowanie aktów notarialnych, poświadczeń, które mają zabezpieczać interesy klientów. Nie każdy o tym wiem, ale u notariusza można przechowywać również cenne przedmioty oraz pieniądze.

Najczęściej chodzi o akty notarialne

Chociaż rola notariusza katowice nie ogranicza się wyłącznie do sporządzania aktów notarialnych, to najczęściej z tego powodu odwiedzamy kancelarię. Taki dokument stanowi zabezpieczenie w przypadku jeżeli:

– chcemy sprzedaż lub kupić mieszkania, dom, działkę rolą lub budowlaną,
– podarować nieruchomość,
– zrzec się praw do nieruchomości,
– spisać testament,
– poświadczyć pełnomocnictwo,
– odwołać sporządzony wcześniej testament,
– wyłączyć małżeńską wspólnotę majątkową.

Jakie dokumenty ze sobą zabrać do notariusza?

Wybierając się do notariusza katowice, trzeba wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty w zależności do tego, jaki jest cel naszej wizyty. Na pewno zostaniemy poproszeni o dowód osobisty na podstawie którego będzie można potwierdzić naszą tożsamość. Jeżeli będziemy chcieli spisać intercyzę, przyda się odpis aktu małżeństwa. W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości u notariusza katowice muszą stawić się osobiście wszyscy współwłaściciele, inaczej nie będzie można przeprowadzić żadnych czynności.

Jakie są koszty?

Czynności notarialne to usługi płatne, cennik ustalany jest indywidualne przez każdą kancelarię, nie mniej jednak są maksymalne stawki, które nie mogą być przekroczone i o tym warto wiedzieć. Opłaty za usługi notarialne zazwyczaj ustalane są na podstawie wartości czynności czy sporządzenia konkretnych dokumentów. Na wysokość wynagrodzenia notariusza katowice wpływ mogą mieć takie czynniki, jak koszty dojazdu, czy czynności wykonane poza godzinami urzędowania. Oczywiście w niektórych sytuacjach możemy starać się o zwolnienie z opłat, na przykład w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej, jednak są to wyjątkowe okoliczności. W tym wypadku opłatę notarialną wpłacić za nas Skarb Państwa.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here