Dziś bardzo często na słowo kariera reagujemy myślą o bogactwie materialnym. Mówi się: „o ten to zrobił karierę, ma dwa domy, 5 aut i zwiedził już cały świat”.

I nie zakładając szemranych sposobów zdobywania majątku, pewnie taka sytuacja ma wiele wspólnego z osiągnięciem kariery w życiu zawodowym. Jednak pojęcie kariery może mieć dla różnych ludzi – różne rozumienie. Pewnie dla wszystkich zaczyna się podobnie, bo od osiągania coraz wyższych szczebli w organizacji, w której się pracuje. To jej rozwój może już przybierać zupełnie inne drogi.

Będą tacy, dla których kariera to stałe podnoszenie kwalifikacji i umiejętności (nawet bez zmiany stanowisk na wyższe). A dla jeszcze innych ilość lat pracy będzie stanowiła o karierze i nada im status pewnego uprzywilejowania z tego powodu, bez względu na posiadaną wiedzę i nabyte umiejętności.

Wpływ na karierę ma bardzo często kultura i struktura organizacji, w której pracujemy. Może być bardzo hierarchiczna, wówczas najistotniejsze będą awanse na coraz to wyższe cele.

Możemy pracować w organizacji, która stawia na nieustanny rozwój swoich pracowników i każde zdobyte nowe doświadczenie, kompetencja czy umiejętność, jest osiągnięciem kolejnego szczebla kariery zawodowej.

A w jeszcze innych organizacjach, najczęściej instytucjach państwowych, najistotniejszy jest czas pracy – tzw. staż pracy. I tam możemy spotkać się ze stwierdzeniem: „uważaj z kim się nie zgadzasz, ja tu pracuję od 15 lat”. Na koniec mała konkluzja: „Pamiętaj, że to ty decydujesz, gdzie i z kim chcesz wspinać się po szczeblach kariery”.

eduforum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here