Kancelaria Radcy Prawnego

Świadczenie porad prawnych to najogólniejsze określenie zadania wolnego zawodu zaufania publicznego, jakim jest w Polsce radca prawny. Choć często myli się go z adwokatem, zakres ich działania nie jest tożsamy, choć ostatnimi czasy widoczna jest częściowa niwelacja różnic, pomiędzy tymi profesjami. Często zdarza się, że mając problem prawny, nie jesteśmy pewni do kogo się zgłosić: adwokata, radcy prawnego, a może notariusza? Dla osoby niewtajemniczonej linie oddzielające zakres pracy pomiędzy tymi osobami nie są wyraźne i oczywiste. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładniej, sprawa staje się prostsza, ponieważ ich obowiązki wyznaczone są w ustawach. W przypadku radcy prawnego, jego zadania opisuje ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Zawarta w artykule 4 wyżej wymienionej ustawy definicja stanowi, że:

– radca prawny świadczy pomoc prawną
– radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. To właśnie jest podstawowa i najważniejsza z punktu widzenia klienta różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem. Ten drugi może reprezentować swojego mocodawcę w takich właśnie sprawach. Do 2007 roku, radca nie mógł również występować w sprawach rodzinnych (na przykład rozwodach). Obecnie mogą już występować w tego rodzaju sprawach.

Znamy już fundamentalne zadanie radcy prawnego. Czym jednak dokładniej jest owa pomoc prawna? Według definicji pomoc prawna, której udziela również kancelaria radcy prawnego w Gdyni to:

– udzielanie porad
– sporządzanie opinii, pism procesowych, projektów umów
– występowanie przed sądami i urzędami, reprezentacja klienta
– opracowywanie projektów aktów prawnych

Tymi właśnie zadaniami zajmuje się radca prawny w Gdyni – radcaprawny-trojmiasto.pl.

Radca prawny (nazywany też może być tytułem „mecenasa”) podlega normom określonym między innymi w „Kodeksie Etyki Radcy Prawnego”. Zawód radcy prawnego jest bardzo wymagający i odpowiedzialny. Świadczyć o tym może fakt, iż aby otrzymać wszystkie potrzebne uprawnienia, aby go wykonywać, trzeba aż ośmiu lat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here