Leżące w odległości zaledwie 30 km od Krakowa Imbramowice znane są z cennego zabytku. Jest nim barokowy klasztor, którym opiekują się siostry kanoniczki regularne zakonu praemonstratensów, czyli Norbertanki. Dlaczego miłośnicy sztuki tak chętnie odwiedzają Imbramowice? Dlaczego tutejszy klasztor jest tak ważnym punktem w programie historycznej wycieczki w rejonie Krakowa?
Norbertanki w Imbramowicach pojawiły się już w latach 20-tych XIII wieku. Klasztor, który z myślą o nich wzniesiono w dolinie Dłubni, mógł powstać z woli biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża oraz jego brata – Imbrama. Dawna zabudowa klasztorna zniszczona została w 1710 roku w wyniku wielkiego pożaru. Odbudowaną świątynię oraz klasztor można podziwiać do dziś, a zespół klasztorny w takiej formie uchodzi za jedną z cenniejszych perełek barokowej architektury. Twórcą projektu, według którego wzniesiony został nowy kościół oraz klasztor, był krakowski architekt Kacper Bażanka. Do dziś w kościelnym wnętrzu zachwyt wzbudzają piękne freski i obrazy, wykonane przez Wilhelma Włocha. W kościele tym miejsce bardzo ważne zajmuje również XVII-wieczny obraz „Pana Jezusa Cierpiącego”. Słynący łaskami obraz już w XIX wieku otoczony był silnym kultem, dzięki czemu w 2003 roku Imbramowice stały się Sanktuarium Męki Pańskiej.
Jakie atrakcje czekają dodatkowo w Imbramowicach? Dom rekolekcyjny, urządzony w dawnej szkole przyklasztornej, sam klasztor oraz ogród, który służy zakonnicom jako miejsce wypoczynku. Imbramowice kuszą też jurajskim krajobrazem, a sama miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki w dolinę Dłubni.