Kredyty inwestycyjne należą do tego rodzaju kredytów, które ciężko dostać. Banki udzielają taką formę pożyczki, przeważnie tym firmom, które mają doświadczenie na rynku.

Nowo powstałe firmy muszą się bardzo starać, aby uzyskać kredyt obrotowy. Często mimo wielu starań, swój pierwszy biznes trzeba rozwijać z własnych środków. Kto zatem ma szansę na kredyt obrotowy?

Kto może otrzymać kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny przyznawany jest na konkretny cel. Za pożyczone pieniądze firma może kupić lub wybudować lokal, zakupić odpowiednie maszyny i urządzenia. Niejednokrotnie banki sprawdzają wydatki klienta, wymagają potwierdzeń zakupu np. w postaci faktury VAT.

Banki udzielają kredytu najczęściej tym firmom, które mają wieloletnie doświadczenie w branży. Bardzo rzadko udzielają kredytu inwestycyjnego nowo powstałym firmom, chociaż takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, banki otwierają się na osoby, które chcą rozkręcić swój pierwszy biznes, jednak kwota takiego kredytu jest mocno ograniczona. Natomiast firmy z długoletnim stażem, dobrym dochodem mogą liczyć na bardzo wysoki kredyt inwestycyjny. W zasadzie górna granica kwoty pożyczki nie istnieje, wszystko zależy od biznesplanu, inwestycji, dochodów firmy i formy zabezpieczenia, oraz wkładu własnego.

Kredyt kredytowi nie równy

Oferty banków są bardzo zróżnicowane. Przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu inwestycyjnego warto sprawdzić kilka rzeczy:

  • przedmiot kredytu – należy spytać, czy na pewno bank udziela kredytu na tę konkretną inwestycję, czy przedmiot. W biznesplanie opisuje się szczegółowo inwestycję i jeżeli bank wykryje, że pieniądze zostały wydane na coś innego, firma może spodziewać się dużych problemów;
  • wkład własny – banki wymagają wkładu własnego w kwotach różnej wysokości. Można wybrać więc bank, gdzie wymagane jest 10% wkładu własnego, a nie np. 30%;
  • okres kredytowania – tutaj trzeba się dobrze rozejrzeć, ponieważ niektóre banki oferują kredyt inwestycyjny na 5 lat, inne na 20 lat. Trzeba sobie wyliczyć, która oferta jest korzystniejsza;
  • opłaty- banki pobierają opłaty za różne usługi w tym za rozpatrzenie wniosku, przyznanie kredytu, obsługę konta czy przeniesienie kredytu do innego banku.

Warto przeglądnąć oferty kilku banków. To pomoże wybrać najlepszy kredyt inwestycyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here