Jak znaleźć pracę w Żywcu

Podczas poszukiwania pracy wiele zależy od stanowiska, o które stara się aplikujący. Innym podejściem powinna kierować się osoba ubiegająca się o stanowisko grafika, innym o stanowisko specjalisty ds. IT, a jeszcze inaczej aplikuje się na stanowisko kierownicze. Poszukiwanie pracy należy zatem zacząć od zdefiniowania charakteru wakatu, o jaki się ubiegamy. Dopiero na tej podstawie można zacząć przeglądać oferty pracodawców.

Nie powinno się lekceważyć konieczności poprawnej oceny sytuacji na rynku pracy. Zmienia się ona bardzo dynamicznie. Powstaje wiele firm, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe usługi. W związku z tym zmienia się także zapotrzebowanie na pracowników. O ile kiedyś najbardziej poszukiwani byli na przykład specjaliści branży informatycznej, o tyle obecnie do łask wracają takie zawody jak stolarz. Warto być na bieżąco nawet, gdy nie myśli się o zmianie pracodawcy.

Charakterystyka rynku pracy

Jak pokazują badania, rynek pracy można podzielić na kilka segmentów. Poszukiwanie pracy w każdym z nich ma swoją własną charakterystykę. Do jednego z tych segmentów zaliczają się tzw. stanowiska „masowe”, czyli takie, wśród których występuje największa rotacja pracowników. Można do nich zaliczyć takie zawody, jak: pracownicy sprzedaży (kierownicy, przedstawiciele handlowi, konsultanci, kasjerzy), agenci ubezpieczeniowi, pracownicy hoteli, restauracji i kawiarni (kelnerzy, hostessy, administratorzy, pokojówki), strażnicy ochrony, dozorcy itp. Przedstawicielom masowych zawodów łatwiej jest znaleźć pracę, gdyż wysłanie dokumentów aplikacyjnych (Curriculum Vitae wraz z listem motywacyjnym) bardzo często skutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i podpisaniem umowy o pracę. Jak znaleźć pracę marzeń – możecie przeczytać w tym artykule. Opisując swoje kwalifikacje w CV, dobrze jest jasno sprecyzować swoje umiejętności, aby rozwiać wątpliwości, czy spełniasz wymagania na dane stanowisko.

Stanowiska specjalistyczne

Na takie stanowiska składa się szereg zawodów, do jakich zaliczyć można specjalistów ds. marketingu, PR czy IT (lista możliwych specjalizacji w tej dziedzinie jest szeroka i mogą to być specjaliści różnych języków programowania, specjaliści SEO, testerzy itp.), specjaliści budowlani (np. architekci), pracownicy inżynieryjni i techniczni (np. projektanci, planiści, geodeci, elektronicy), prawnicy, analitycy, lekarze, księgowi i im podobni. Konkurencja wśród wąskich specjalistów nie jest wysoka, ale nie zawsze opis stanowiska odpowiada posiadanym umiejętnościom kandydata. Z reguły pracodawca szuka osób o precyzyjnie określonych umiejętnościach, których wymaga stanowisko (na przykład biegłość w obsłudze skomplikowanej i rzadkiej maszyny lub miejsce zamieszkania, jeśli praca wymaga ciągłej dyspozycji i dyżurów).

Szukanie pracy w praktyce

Jak szukać pracy w Żywcu? Po pierwsze, trzeba uporządkować i zaktualizować swoje CV. Powinno ono bardzo w zwięzły i przejrzysty sposób opisywać doświadczenie zawodowe. Musi uwzględniać także ukończone kursy zawodowe oraz dodatkowe umiejętności (w tym na przykład stopień znajomości języków obcych). W przypadku zawodów specjalistycznych dane te powinny być szczegółowe. Zawsze aktualne oferty pracy w Żywcu można przeglądać tutaj. Bez względu na charakter pracy, o którą się ubiegasz, przygotuj się na częste rozmowy kwalifikacyjne.  Są one nie tylko potrzebne do zweryfikowania Twoich kompetencji, ale stanowią także okazję do bezpośredniej autopromocji. Przygotowując się do rozmowy zwróć uwagę na swój wygląd. Warto dobrać ubiór do stanowiska, na które aplikujesz. Powinien być także zgodny z wymogami przedsiębiorstwa, z którymi warto się wcześniej zapoznać.

Rekruterzy nie tylko uważnie czytają CV, często wymagają referencji od poprzednich pracodawców. Zdarza się, że szukają informacji o kandydatach w mediach społecznościowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie kierunki studiów gwarantują obecnie dobre zarobki, to znajdziesz to na tej stronie. Sekretem skutecznego znalezienia dobrej pracy jest umiejętne wykorzystywanie wszelkich dostępnych narzędzi pomocnych w jej zdobywaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here