Jak zarabiać na pięknym uśmiechu?

Piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy to marzenie wielu Polaków. Rodacy coraz chętniej korzystają z usług ortodontycznych, stomatologicznych i protetycznych. Wszystko dla poprawy komfortu życia i estetycznego wyglądu. Z mody na dbanie o swoje zęby, najbardziej cieszą się przedstawiciele zawodów stomatologicznych.

Jaki jest jeden z najbardziej „zyskownych” zawodów przyszłości?

Protezy i aparaty ortodontyczne to obecnie najpopularniejsze metody korekcji wad zgryzu czy nieestetycznego wyglądu dolnej części twarzy. Ortodonta diagnozuje pacjenta, zleca potrzebne badania i pobiera wycisk. Pacjentowi pozostaje wówczas czekać na aparat lub protezę, a do akcji wkracza technik dentystyczny. Jest to osoba, która na podstawie wycisku oraz danych klinicznych wykonuje protezy, aparaty ortodontyczne, szyny czy realistyczne protezy części twarzy (epitezy). Obserwując utrzymującą się modę na olśniewający uśmiech, można stwierdzić, że technik dentystyczny to jeden z najbardziej atrakcyjnych finansowo zawodów, nie tylko obecnie, ale też w przyszłości.

Jak zostać technikiem dentystycznym?

Modelowanie i rysowanie koron zębów, wykonywanie, naprawa, a także rekonstrukcja protez to tylko niektóre umiejętności, jakie musi opanować technik dentystyczny. Jeżeli marzy Ci się kariera w tym zawodzie, powinieneś mieć przynajmniej średnie wykształcenie. Kolejnym etapem jest uzyskanie kwalifikacji poprzez naukę w szkołach medycznych. Jedną z nich jest szkoła policealna Collegium. Nauka tam trwa 2,5 roku (5 semestrów). Tytuł technika, gruntowna wiedza anatomiczna oraz umiejętności w zakresie wykonywania protez, aparatów ortodontycznych, szyn i epitez twarzy sprawiają, że absolwent ma duże szanse na szybkie znalezienie pracy w zawodzie.

Gdzie pracuje technik dentystyczny?

Technik dentystyczny może wybrać trzy ścieżki kariery: w państwowej służbie zdrowia, w prywatnej służbie zdrowia lub może założyć własną pracownię protetyki. Najmniej dochodowym stanowiskiem jest to w państwowej służbie zdrowia, jednakże posada technika dentystycznego w państwowej poradni pomaga zdobyć doświadczenie w zawodzie, nauczyć się pracy z pacjentami oraz współpracy na linii stomatolog-technik dentystyczny. Największe dochody przynosi prowadzenie własnej pracowni protetycznej. Sukces pracowni zależy od renomy, czyli doświadczenia i wiedzy technika. W tej pracy ciągle trzeba poszerzać swoją wiedzę, dlatego tak ważne jest czytanie literatury fachowej czy udział w specjalistycznych konferencjach.

Technik dentystyczny to zawód, który przynosi ogromną satysfakcję. Jego praca to codzienne wyzwania, regularne poszerzanie swoich umiejętności, współpraca ze specjalistami z dziedziny stomatologii, a przede wszystkim pomoc w poprawie jakości życia pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here