Emerytura zależna jest od dochodów, jakie uzyskiwało się przez lata aktywności zawodowej. Niestety, wynagrodzenia w naszym kraju często nie są wystarczająco wysokie, aby żyć na pożądanym poziomie. Emerytury natomiast są jeszcze niższe. Warto więc oszczędzać pieniądze przez całe życie, aby zapewnić sobie spokojną emeryturę. Jednakże, jak to robić skutecznie?

Lokata bankowa

Pierwszą odpowiedzią na pytanie jak oszczędzać na emeryturę jaka sama się nasuwa na myśl zdaje się być lokata bankowa. Niewątpliwie, lokata jest najbezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy. Nie mniej jednak, nie należy ona również do najbardziej profitowych form inwestycji. W gruncie rzeczy, przy dzisiejszych oprocentowaniach lokat trudno mówić o jakiejkolwiek inwestycji. Jest to raczej forma oszczędności, a nie inwestycji. Lokata bowiem obecnie nie daje raczej zarobić więcej, niż zabiera inflacja.

Z drugiej strony, czy to tak ważne, aby oszczędności na emeryturę były pomnażane? Wydaje się, że nie to jest najważniejsze. Absolutnie najistotniejsze jest bezpieczeństwo odkładanych pieniędzy. Dlatego też, lokata nie wydaje się wcale złym pomysłem. Warto jednak zmieniać lokaty, gdyż oferty poszczególnych banków stale się zmieniają. Warto więc zmienić lokatę zawsze wtedy, gdy na rynku pojawi się jakaś z lepszym oprocentowaniem.

Fundusze emerytalne

Oczywiście, również bardzo popularną formą oszczędzania na emeryturę jest odkładanie pieniędzy na fundusz emerytalny. Polega to na regularnym wpłacaniu określonej kwoty na fundusz, który pomnaża pieniądze. Zyski jakie dają fundusze są bardzo różne, czasem niższe od tych oferowanych na lokatach, ale często nieco wyższe.

Wydaje się, że plusem funduszy emerytalnych jest to, że są to podmioty zewnętrzne, którym oddaje się swoje pieniądze. Jest to plus z tego względu, że pieniądze z lokaty można wycofać, co może być często kuszące i przeszkadzać w oszczędzaniu. Ponadto, fundusz wymaga regularności w oszczędzaniu, przez co zwykle w ten sposób udaje się odłożyć nieco więcej niż na lokacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here