Jak zacząć pracę w IT?

Kariera w branży informatycznej uchodzi za pracę marzeń. I choć wcale nie jest ona najłatwiejsza, to faktycznie będąc doświadczonym specjalistą, można liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki, wymarzone wręcz warunki pracy i dużą niezależność, z pracą zdalną włącznie. Jeśli interesuje nas praca w IT, możemy zastanawiać się jak zacząć. Omówmy kilka pomocnych porad.

Praca w IT – co trzeba umieć?

Praca w IT nie zawsze wiąże się z koniecznością ukończenia wieloletnich studiów. Okazuje się, że około 50% specjalistów nie posiada wyższego wykształcenia. Bardzo często do nabycia umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy wystarczy ukończenie wyspecjalizowanego kursu lub skorzystanie z bootcampu, który w ciągu kilku miesięcy pomoże nam zdobyć niezbędne umiejętności. Kursy znajdziemy również w internecie, np. na popularnej platformie Udemy.

Warto też pamiętać, że aby rozpocząć pracę w IT niekoniecznie musimy programować – potrzebni są również testerzy aplikacji, grafik designerzy, przygotowujący UI, administratorzy sieci, czy odpowiedzialni za całe projekty deweloperskie. Niektórych z tych umiejętności można nauczyć się znacznie szybciej niż programowania.

Wynagrodzenia

Tu krążą największe legendy. Zewsząd słyszy się o programistach zarabiających 15000+. Choć to możliwe, nie warto nastawiać się na takie dochody, przynajmniej na początku swojej drogi. Na początkujących pracowników z niewielkim doświadczeniem czekają zarobki od 3 do 6 tysięcy złotych netto miesięcznie, co i tak jest niezłym wynikiem, porównując z medianą zarobków w Polsce. Z czasem i nowymi umiejętnościami, można liczyć na więcej, zwłaszcza jeśli jest się programistą.

Gdzie szukać ofert?

Dobrą praktyką jest zbudowanie własnego portfolio, zanim jeszcze rozpoczniemy poszukiwania. Warto wtedy założyć swój profil np. na LinkedIn i połączyć go z wykonanymi projektami. Doświadczeni informatycy nie mogą narzekać na brak ofert od potencjalnych pracodawców. Warto dołączyć również do grup na Facebook’u, skorzystać ze specjalistycznych portali, typu nofluffjobs, przeglądać oferty na olx, gumtree, czy 4programmers. Jeśli marzymy o pracy w jakiejś konkretnej firmie, warto regularnie przeglądać informacje o organizowanych przez nich rekrutacjach – najczęściej spotkamy je na ich stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here