Jak zacząć naukę angielskiego?

0
1841

Żyjemy w czasach, w których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez znajomości choćby podstaw języka angielskiego. Jest to język uniwersalny, często niezbędny w pracy i podczas zagranicznych podróży. Ponadto znaczna część kultury popularnej dostępna jest właśnie w tym języku – muzyka, filmy, serwisy internetowe i inne. Umiejętność porozumiewania się po angielsku to standard, jakiego oczekuje się od każdego z nas. Z tych powodów coraz więcej osób podejmuje decyzję o nauce języka, nawet jeśli są już dorosłe i nigdy nie miały z nim styczności.

Jak zacząć naukę angielskiego

Żyjemy w czasach, w których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez znajomości choćby podstaw języka angielskiego. Jest to język uniwersalny, często niezbędny w pracy i podczas zagranicznych podróży. Ponadto znaczna część kultury popularnej dostępna jest właśnie w tym języku – muzyka, filmy, serwisy internetowe i inne. Umiejętność porozumiewania się po angielsku to standard, jakiego oczekuje się od każdego z nas. Z tych powodów coraz więcej osób podejmuje decyzję o nauce języka, nawet jeśli są już dorosłe i nigdy nie miały z nim styczności.

Z nauką języka angielskiego jest jednak pewien problem. Chcąc nauczyć się tego języka, możemy zetknąć się z tzw. “klęską urodzaju”. Kiedy chcemy poznać mniej popularny język, np. arabski, okazuje się, że materiałów do nauki jest niewiele albo są dostępne tylko po angielsku, rzadko po polsku. Z nauką angielskiego mamy odwrotną sytuację. Gdziekolwiek się rozejrzymy – angielski! Popkultura, wiadomości na zagranicznych stacjach telewizyjnych, cała masa podręczników do nauki i kursów online. Od tego nadmiaru może zakręcić się w głowie i już właściwie nie wiadomo, co jest warte uwagi i co wybrać. Nie wiesz gdzie szukać pomocy? Przeczytaj artykuł do końca i skorzystaj z naszych porad.

Nauka angielskiego – od czego zacząć?

Na początku usiądź i zastanów się nad kilkoma kwestiami. Na jakim poziomie językowym jesteś? Uczysz się od zera, czy może znasz już podstawy języka angielskiego? Ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na naukę i jaki jest powód, dla którego ją rozpoczynasz? Ostatnie pytanie pozwoli określić rodzaj języka, który Cię interesuje. Inaczej wygląda bowiem nauka języka biznesowego, a inaczej podstaw językowych, które po prostu pozwolą Ci porozumieć się z innymi ludźmi.

Jeśli znasz już odpowiedzi na postawione wcześniej pytania, możesz pójść o krok dalej i rozpisać plan nauki. Ustal, chociaż mniej więcej, ile czasu dziennie poświęcisz na naukę. Najlepsze efekty przynosi codzienne powtarzanie materiału, zwłaszcza podczas krótkich lekcji z lektorami. Następnie dobierz odpowiednie dla siebie materiały, ich rodzaj dostosowując do poziomu znajomości języka. Sięgaj również po specjalistyczne książki i czasopisma, jeśli chcesz poznać angielski biznesowy lub prawniczy. Możesz uczyć się z różnych źródeł – podręczników papierowych, kursów online, fiszek. Wybierz to, co Tobie najlepiej pomaga w przyswajaniu wiedzy.

Otocz się językiem

Nauka typowo szkolna polegająca na wkuwaniu słówek i gramatyki jest ważna, ale to nie wszystko. Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie zna przecież żadnych reguł językowych, a przyswaja język w sposób naturalny. Ty także postaraj się mieć jak najwięcej kontaktu z angielskim, tak żeby uczyć się też niejako mimochodem. Słuchaj piosenek po angielsku, oglądaj filmy w oryginale lub z napisami, ale bez lektora, korzystaj z angielskich serwisów internetowych. Możesz także zmienić język aplikacji w telefonie, na przykład Facebooka, na angielski.

Wybierz odpowiedniego nauczyciela

Teoretycznie języka da się nauczyć samodzielnie. Tylko że na dłuższą metę może to nie wystarczyć. Kiedy przerabiamy sami ćwiczenia w książce, nikt nas nie poprawia. Poza tym samodzielnie nie nauczymy się mówić, a nauka języka obcego to nie tylko doskonalenie biernych umiejętności czytania i słuchania, ale także czynnych pisania i mówienia. Nic nie zastąpi konwersacji z drugą osobą, a w szczególności z rodzimym użytkownikiem danego języka. Osoba, dla której angielski jest językiem ojczystym, nie tylko zna go niemal perfekcyjnie, ale na dodatek posiada właściwą wymowę. Warto rozważyć umówienie się na lekcję z native speakerem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy porozumiewanie się na odległość nie stanowi problemu.

Lekcje z native speakerami to naprawdę efektywna metoda na naukę angielskiego. Z naszego punktu widzenia warto zainteresować się ofertą firmy Tutlo. Ta szkoła językowa zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby wystartować z nauką angielskiego. Zajęcia odbywają się online w formule 1 na 1 z native speakerami, a dla osób zaczynających przygodę z językiem, również z polskimi lektorami. Największą wygodą jest to, że nie musisz umawiać się na zajęcia wcześniej, po prostu logujesz się na platformę i łączysz z jednym z dostępnych nauczycieli. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, krótkie lekcje są najbardziej efektywne. W Tutlo możesz połączyć się z lektorem na 20, 40 lub 60 minut i wybrać, jaki kurs chcesz realizować danego dnia (z zakresu Business English, Social, General, Travel i inne). Jeśli jesteś zainteresowany, polecamy odwiedzić ich stronę internetową i umówić się na bezpłatną lekcję próbną.

Angielski jest obecnie tak uniwersalnym językiem, że ciężko jest żyć i pracować bez niego. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto zacząć naukę, nie wahaj się. Poznawanie nowego języka to wspaniała przygoda i świetna zabawa, na którą nigdy nie jest za późno!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here