Praga jest fascynującą stolicą i nie ma co do tego wątpliwości. W trakcie swojego pobytu w Czechach trzeba jednak wziąć pod uwagę kurs czeskiej korony. Sprawdź, w jaki sposób kupić czeską walutę najtaniej.

Co musisz wiedzieć, zanim wymienisz korony czeskie?

Analitycy walutowi zalecają, aby przed zakupem waluty zawsze najpierw sprawdzić jej kurs rynkowy np. CZK/PLN. Kurs rynkowy jest to kurs, który można traktować jako punkt odniesienia podczas porównywania w różnych miejscach kursów sprzedaży walut. Dlaczego? To proste. Wszystkie kursy sprzedaży walut są ustalane na podstawie kursu rynkowego, czyli kursu, który jest zgodny z międzynarodowymi notowaniami na rynku walutowym. Dzięki temu dowiemy się czy oferowane nam kursy sprzedaży są atrakcyjne. Kurs rynkowy korony czeskiej łatwo sprawdzić na przykład na stronie stooq.pl lub investing.com.

Jeśli chcesz wiedzieć jak dokładnie policzyć opłatę za wymianę walut przeczytaj: Opłata za wymianę waluty – jak ją policzyć?

Pamiętaj o wahaniach kursowych

Rynek walutowy jest największym rynkiem finansowym na świecie, a kursy walut ulegają regularnym wahaniom. Wpływ na wahania kursowe ma mnóstwo czynników, np. decyzje polityczne lub komunikaty ekonomiczne. Najszybciej zmiany kursów walut widoczne są w kantorach internetowych oraz bankach, ponieważ w nich kursy walutowe są aktualizowane na okrągło, nawet co 5 sekund.

Zanim wyjedziesz do Czech

Jeśli masz konto walutowe w koronach czeskich, sprawdź czy Twój bank współpracuje z czeskimi bankami. Być może dzięki temu wypłacanie gotówki z bankomatu w czeskiej walucie będzie dla Ciebie opłacalne? W każdym razie, warto dowiedzieć się, ile wynosi opłata pobierana przez bank za taką usługę.

Unikaj wymiany waluty w okolicach dworca

Kursy walut oferowane przez kantory stacjonarne zlokalizowane w okolicach dworców i lotnisk często są zawyżone. Jeśli jednak potrzebujesz gotówki natychmiast i właśnie przechodzisz przez dworzec, wymień dokładnie tyle, ile potrzebujesz, a pozostałą część wymień w kantorze, który jest od niego bardziej oddalony. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kantor usytuowany dalej, będzie oferował znacznie bardziej atrakcyjne kursy walut.

Skorzystaj z kantoru internetowego

Jeśli wybierasz się do Czech na dłużej, możesz łatwo zaoszczędzić na wymianie PLN/CZK w kantorze internetowym. Kurs wymian koron czeskich jest tu nieporównywalnie bardziej atrakcyjny (spread walutowy jest nawet 70% niższy niż w banku lub kantorze stacjonarnym), a do tego będziesz mógł zlecić przelew w koronach czeskich i zapłacić bezgotówkowo np. za nocleg. Im dłużej będzie trwał twój wyjazd, tym ta opcja jest bardziej opłacalna.

Przed powrotem pozbądź się wszystkich koron czeskich

Lepiej unikać sytuacji w której po powrocie z Czech zostają nam w kieszeni banknoty czeskich koron. Niestety wymiana z powrotem tej gotówki na złotego polskiego oznacza, że trzeba będzie zapłacić jeszcze raz za przewalutowanie środków. Dlatego lepiej dobrze zaplanować swój budżet i wrócić do domu bez pliku czeskich pieniędzy w kieszeni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której planujemy niebawem ponownie wyjechać do Czech.

Podsumowując

Nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy „w błoto”. Ale kiedy kupujemy walutę po znacznie zawyżonym kursie sprzedaży, tak właśnie może się stać. Lepiej poszukać sposobu na tanią wymianę waluty i cieszyć się z oszczędności. W końcu, dzięki temu możemy więcej ich przeznaczyć na wyjazdowe przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here