Jak wybrać kompresor śrubowy?

Kompresor śrubowy to dobra propozycja dla każdego, komu jest potrzebny kompresor, który może pracować w trybie ciągłym przy dużych obciążeniach. Kompresory są zazwyczaj złożone z kilku elementów. Wśród nich należy wymienić: sprężarkę, zbiornik oraz osuszacz chłodniczy. Każdy z tych elementów ma bardzo duży wpływ na wydajność oraz efektywność działania kompresora.

Czy pojemność kompresora śrubowego jest ważna?

Pojemność zbiornika najczęściej podaje się w litrach. Im jest wyższa, tym rzadziej trzeba napełnić zbiornik. Pojemny zbiornik wymagany jest głównie przy pracach lakierniczych, ponieważ potrzebny jest tam ciągły dopływ powietrza. Duża pojemność kompresora przyda się również w miejscach, w których pracują narzędzia pneumatyczne, które mają duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze.

Jaki kompresor do zakładu lakierniczego?

Do zakładu lakierniczego dobrze jest kupić kompresor, który będzie miał pojemność zbiornika co najmniej 300 litrów. Do pracy klucza pneumatycznego, który wymaga pracy krótkiej oraz intensywnej, ale jednocześnie nie wymagającej ciągłego dopływu powietrza wystarczający będzie zbiornik o mniejszej pojemności. Na przykład od 50 do 300 litrów. Trzeba również wspomnieć o tym, że większy zbiornik wiąże się również z większą wygodą przy pracy. Im butla jest większa, tym rzadziej trzeba ją uzupełniać. Sprawdź najlepsze modele kompresorów w sklepie Kompresory.org.

O czym warto pamiętać przy wyborze kompresora śrubowego?

Drugim bardzo ważnym parametrem jest moc silnika napędzającego. Z całą pewnością można przyjąć, że 2 KM to absolutne minimum, jeżeli kompresor ma być wykorzystywany w serwisie samochodowym. Większa moc silnika jest związana z wydajniejszą pracą kompresora. Tutaj też trzeba pamiętać o tym, że musisz mieć pewien zapas mocy. Silniki 7,5 do 15 KM są odpowiednie do linii produkcyjnych i ogólnie rzecz biorąc do bardziej zaawansowanych zastosowań przemysłowych. Przeczytaj więcej o kompresorach śrubowych tutaj.

Jaka powinna być wydajność kompresora śrubowego?

Chociaż wspominamy o niej dopiero teraz, to musisz wiedzieć, że wydajność jest jednym z najważniejszych parametrów kompresora śrubowego. Wydajność oznacza, ile powietrza jest w stanie wygenerować kompresor dla narzędzi, które ma zasilić. Niezbędne do ustalenia, jaki kompresor będzie Ci potrzebne, jest to, żebyś znał zapotrzebowanie na powietrze narzędzi, z których będziesz na co dzień korzystał. Na przykład do sezonowej wymiany opon w warsztacie wulkanizacyjnym, czyli do odkręcania i przykręcania kół za pomocą klucza udarowego wystarczy wydajność na poziomie 300 l itrów/minutę. Wynika stąd, że musisz pamiętać o tym, żeby wybierać kompresor śrubowy z zapasem mocy. Do niczego nie przyda Ci się urządzenie, które ledwo poradzi sobie z zapotrzebowaniem na powietrze w przypadku tych określonych narzędzi.

Osuszacz chłodniczy – kolejny ważny element w kompresorze śrubowym

Dobrze jest jeszcze zapoznać się z wnętrzem sprężarki, ponieważ od jakości zastosowanych w niej części będzie zależała jej żywotność. Jeżeli chodzi o osuszacz chłodniczy, to służy on do filtracji, osuszenia odolejenia lub naolejowania powietrza. Właśnie dlatego osuszacz chłodniczy jest niezbędny w kompresorze śrubowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here