Jak uzyskać leasing w 2019 roku?

Dzięki umowom leasingowym przedsiębiorcy mogą stworzyć opłacalną strategię finansowania, która w wielu wypadkach stanowi bardziej korzystne wyjście, niż kredyt firmowy. Tymczasem 2019 roku przyniósł ze sobą spore zmiany w przepisach podatkowych w tym zakresie, które wzbudziły niepokój wśród potencjalnych leasingobiorców i leasingodawców. Jak należy starać się o leasing od 2019 roku?

Umowy leasingowe 2019 – co dokładnie się zmieniło?

Za pomocą leasingu finansowane mogą być rozmaite przedmioty materialne, wśród których zainteresowanie przedsiębiorstw budzą głównie nieruchomości i samochody. Umowa leasingowa obejmuje daleko mniej obciążające formalności, niż zaciągnięcie kredytu. W przypadku przedmiotów o wysokiej wartości nie bez znaczenia jest też czas – uzyskanie leasingu także i w tym przypadku ma dużo więcej zalet, niż udział w procedurach bankowych. Przez wiele lat finansowanie samochodów za pomocą leasingu stanowiło sposób, by skutecznie zmniejszyć podstawę opodatkowania firmy lub też przeprowadzić amortyzację pojazdu uznanego za środek trwały.

23 października 2018 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o podatku dochodowym PIT i CIT, która wprowadziła znaczące zmiany w dziedzinie prawa podatkowego. Jednym z obszarów, który uległ znaczącej modyfikacji, stały się warunki rozliczania umów leasingowych. Dotychczasowe przepisy przestały być wiążące z końcem grudnia 2018 roku, toteż osoby, które planują leasing samochodu w 2019, muszą uwzględnić w swoich kalkulacjach utratę wielu przywilejów z tym związanych.

Po pierwsze, amortyzacja samochodów osobowych może obecnie zostać uznana za koszt uzyskania przychodu tylko do wartości samochodu rzędu 150 000 złotych w przypadku samochodu spalinowego i hybrydowego oraz 225 000 złotych przy samochodach elektrycznych. Poprzednie przepisy wymieniały tutaj dużo mniejsze kwoty – było to kolejno 20 000 i 30 000 euro. Ponadto nowe progi amortyzacyjne dotyczą zarówno leasingodawców, jak i leasingobiorców. Co za tym idzie, raty leasingowe w większości przypadków nie będą mogły zostać korzystnie rozliczone. Nowe przepisy zawierają ponadto kilka innych zmian związanych z zakupem czy sprzedażą pojazdu, a obraz, który wyłania się z nich dla osób zainteresowanych leasingiem, nie przedstawia się zbyt kolorowo.

Leasing 2019 a inne ograniczenia dla samochodów firmowych

Na problemy, które mogą powstać w związku ze zmianami w prawie podatkowym w kwestii leasingów, nakładają się także inne okoliczności. Wspomniana wyżej ustawa przewiduje również, że zaliczenie w koszty wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu nie może przekraczać kwoty 75%. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystanie z niego wiąże się bez wyjątku z prowadzoną działalnością.

By przedsiębiorca w 2019 roku mógł zgodnie z prawem odliczyć od podatku 100% kosztów związanych z jego utrzymaniem, musi on systematycznie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. Pojazd będący środkiem trwałym w firmie musi w takim wypadku zostać zgłoszony do Urzędu za pomocą druku VAT-26, a każde jego użycie powinno być zgodne z powstałym w przedsiębiorstwie regulaminem. Kilometrówka dla celów VAT przewiduje wyłącznie użytkowanie pojazdu do celów służbowych, a rygorystyczne regulacje wydają się nie pozostawiać zbyt wielkiego pola manewru.

Niepodjęcie tych kroków będzie oznaczało, że leasingowany pojazd w obliczu prawa podatkowego będzie postrzegany jako samochód do celów służbowych i prywatnych, co pozwoli odliczyć od podatku jedynie 75% związanej z tym kwoty. Zatem osoby, które w 2019 decydują się na leasing pojazdu, powinny zastanowić się także, jak wysokie mogą być ich straty w związku z utratą możliwości odliczenia 1/4 kosztów użytkowania pojazdu lub też koniecznością ograniczenia jego przebiegu tylko do celów związanych z działalnością gospodarczą. Co więcej, w koszty nie można wliczyć obecnie także opłat leasingowych, chyba, że w racie znajduje się także suma przewidziana na eksploatację pojazdu.

Leasing 2019 – jak go uzyskać?

Mimo niekorzystnych zmian prawnych wielu przedsiębiorców ciągle znajduje się w sytuacjach, w których leasing pojazdu stanowi dla nich jedyną możliwą w obrębie przewidzianego budżetu opcję. Jak zatem zawrzeć umowę leasingową w świetle nowych przepisów, by miała ona jak największy sens? Oto lista okoliczności, które warto wziąć pod uwagę, by leasing pojazdu dalej się opłacał:

– decyzja o wzięciu w leasing pojazdu, którego wartość nie przekracza kwot wymienionych w Ustawie

Jeżeli leasingowany samochód będzie posiadał wartość niższą, niż 150 000 złotych lub ewentualnie 250 000 złotych (samochód elektryczny), będzie ona mogła bez problemu zostać ujęta w kosztach. Dlatego niezależnie od profilu firmy, dobrym krokiem może okazać się rezygnacja z droższych BMW czy Lexusów i skierowanie poszukiwań w stronę którejś z niezbyt kosztownych marek.

– zakup nowego samochodu w promocji salonu samochodowego

Dotychczasowa sytuacja na rynku pokazuje, że czołowi dealerzy nie omieszkali zareagować na zmiany w prawie podatkowym. Nie budzi to zdziwienia, biorąc pod uwagę, że stanowią one dla nich realne zagrożenie utraty zarobków. Wiele salonów zdecydowało się zaoferować klientom samochody na zasadach promocyjnych lub oferty leasingowe z ogromnymi zniżkami.

– ścisła regulacja sposobu użytkowania samochodu w firmie

Jeżeli użytkujemy obecnie samochód, którego źródłem finansowania stał się leasing 2019, ciągle możemy pomniejszyć związane z nim wydatki, o ile jego przeznaczenie nie wyjdzie poza sprawy służbowe. Dotyczy to zarówno samochodów, których zakup udało się w całości zaliczyć do kosztów, jak i droższych pojazdów.

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, należy zadać sobie pytanie, czy liczba zawieranych w 2019 roku umów leasingowych ulegnie drastycznemu spadkowi. Mamy już za sobą połowę tego okresu, niedługo zatem staną się dostępne obliczenia szacunkowe, dotyczące tego tematu. Zanim to nastąpi, każde przedsiębiorstwo staje przed koniecznością dopasowania decyzji o leasingu do swoich indywidualnych potrzeb. Jak się wydaje, niezależnie od szeregu nowych ograniczeń, leasing wciąż stanowi konkurencyjną alternatywę dla wzięcia kredytu.

Wsparcie merytoryczne: SGB Leasing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here