Wiele osób zgodnie twierdzi, że nauka języka niemieckiego nie jest zadaniem łatwym. Jedni skarżą się na pisownię, inni na wymowę a jeszcze inni na gramatykę. Opinii jest wiele, wszystkich jednak łączy ten sam cel – znajomość języka niemieckiego.

Podczas nauki spotkamy się z dwoma możliwościami. Jedną z nich może być jedynie nauka języka w mowie, drugą w mowie i piśmie – sam decydujesz czego potrzebujesz. Dla nas polaków, język niemiecki nie należy do łatwych, i niejednokrotnie łamiemy sobie język wymawiając poszczególne słówka. Jak nauczyć się niemieckiego możliwie jak najszybciej i na co zwrócić uwagę podczas nauki? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł a dowiesz się więcej.

Pierwsze kroki ze słownikiem

Nikt nie powiedział, że pierwsze kroki ze słownikiem niemieckiego muszą należeć do łatwych i przyjemnych. Samodzielna nauka niemieckiego w domu od pierwszych chwil będzie wymagała sporo uwagi i determinacji.  Na początku, poznawał będziesz podstawowe zwroty i wyrażenia, by kolejno przejść do coraz trudniejszych i bardziej wymagających. Niestety, jak się okazuje często rezygnujemy już w początkowych etapach, kiedy wymowa sprawia nam więcej trudności niż się tego spodziewaliśmy – uzbrój się w cierpliwość a z pewnością zobaczysz efekty!

słownik

Czy szybka nauka języka jest możliwa

Już w szkole wmawiano nam, że szybka nauka jezyka niemieckiego w stopniu komunikatywnym nie jest możliwa i aby odpowiednio poznać wszystkie zasady i nauczyć się odpowiednio wypowiadać słowa potrzeba kilku lat. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny i przy odpowiedniej determinacji możesz posiąść tą umiejętność dużo szybciej.

Jak się okazuje istnieje kilka efektywnych metod nauki, dzięki którym wiedza przyswajana jest przez nas dużo szybciej i prościej. Aby swobodnie dawać sobie radę w codziennej komunikacji w języku niemieckim potrzebujesz zaledwie 2500 słów, które odpowiadają za niemal całkowite zrozumienie języka obcego. Pozostałe kilkaset słów używanych jest stosunkowo rzadko. Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że już 1000 słów wystarczy aby w 80% zrozumieć codziennie używany język niemiecki. Jeżeli więc chcesz szybko pozyskać umiejętność komunikowania się w języku niemieckim tak aby móc swobodnie rozmawiać z drugą osobą, rozpocznij od podstawowych, najczęściej stosowanych wyrażeń i zwrotów.

WAŻNE: Fundamentem szybkiego zdobywania wiedzy w zakresie języków obcych jest ich zrozumienie! Nie staraj się uczyć na siłę, nie wertuj setki wyrażeń tylko po to by jak najszybciej je przeczytać, skupienie i rozważne śledzenie tekstu przyniesie zdecydowanie lepsze efekty.

Motywacja

Podstawą do osiągnięcia odpowiednich efektów nauki jest oczywiście motywacja. Przed rozpoczęciem celu, postaw sobie jasno określony cel i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego znajomość języka niemieckiego jest dla Ciebie aż tak ważna. Ten cel powinien przyświecać ci codziennie i to właśnie z uwagi na jego osiągnięcie powinieneś codziennie stawiać nowe kroki w drodze do sukcesu. Abyś mógł szybko posiąść odpowiednią wiedzę musisz działać systematycznie i codziennie ćwiczyć.

Kursy czy samodzielna nauka?

Przed rozpoczęciem nauki niemieckiego możesz zdecydować się na kurs w grupach lub samodzielną naukę języka w domu czy za pomocą lekcji online. Zarówno pierwsza jak i druga opcja może przynieść rewelacyjne efekty, wszystko zależy jednak od Ciebie i Twojej determinacji. W samodzielnej nauce pomogą Ci książki do nauki niemieckiego, możesz skorzystać z dostępnych w ofercie księgarni repetytoriów maturalnych, słowników lub nagrań audio. Możliwości jest sporo a księgarnie niemal pękają w szwach od przeróżnych ćwiczeń. Dużą popularnością cieszą się także fiszki, które nieustannie zdobywają nowych zwolenników. Najczęściej wybieranymi pomocami naukowymi są: Infos Aktuell 1, oraz kieszonkowy słownik Lengenscheidt.

samodzielna nauka języka

Kilka metod nauki

  1. Otocz się językiem – rozwieś w pomieszczeniu w którym najczęściej się znajdujesz kartki z poszczególnymi słówkami w języku niemieckim. Na kartce może znajdować się tłumaczenie danego wyrazu lub obrazek ilustrujący dane słowo.
  2. Oglądaj filmy, słuchaj audycji, śpiewaj piosenki – Jedną z form najbardziej skutecznych podczas nauki języka jest poznawanie nowych wyrażeń poprzez oglądanie filmów, słuchanie piosenek lub audycji w języku niemieckim itd.
  3. Rozmowa z drugą osobą – Jeżeli masz możliwość, porozmawiaj z drugą osobą w wybranym języku, niezrozumiałe wyrażenia lub słówka sprawdzaj na bieżąco w słowniku.
  4. Książki – pomoce możesz zamówić przez internet lub kupić w okolicznych księgarniach.
  5. Dużo czytaj w języku niemieckim.
  6. Rób notatki, zapisuj to, czego jeszcze nie rozumiesz i co chciałbyś powtórzyć.

Jak widzisz nauka języka niemieckiego wcale nie musi być długotrwała i uciążliwa. Ważne byś uczył się świadomie i zwracał uwagę na najważniejsze detale. Odpowiednie podejście i motywacja może zdziałać cuda i już w zaledwie w kilka miesięcy będziesz potrafił płynnie komunikować się w języku naszych sąsiadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here