Wydaje się, że kluczem do dostatniego życia wcale nie są wysokie zarobki, ani wyjątkowo udane inwestycje. Oczywiście, są to ważne kroki do osiągnięcia bogactwa, jednak najważniejsza jest umiejętność oszczędzania. Jeśli się tego nie potrafi, na nic zdadzą się nawet najwyższe zarobki.

Jak zacząć?

Jeśli chodzi o to jak oszczędzać pieniądze, najtrudniejsze zdają się być same początki. Kiedy nie posiada się jeszcze żadnych oszczędności trudno zmotywować się do tego, aby odkładać pieniądze, gdyż kwota na koncie nie będzie jeszcze zbyt imponująca. Z czasem jest jednak coraz prościej, kiedy widzi się, jak kwota na koncie rośnie.

Warto więc wyznaczyć sobie dzień w miesiącu, którego będzie się odkładało daną kwotę pieniędzy. Wyznaczenie konkretnego terminu pomoże się zmotywować oraz da szansę na regularne oszczędzanie. Najlepiej, aby wyznaczony dzień był niedługo po wypłacie, gdy na koncie ma się jeszcze dużo pieniędzy,

Jak nie wydawać pieniędzy?

Motywacja do oszczędzania to jedno, jednak trzeba jeszcze mieć co odkładać. Warto więc zrobić wszystko, aby wydawać jak najmniej pieniędzy. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie regularne ich odkładanie.

Wydaje się, że sposobem na wydawanie mniej jest dokładne planowanie zakupów. Wiele osób wybierając na zakupy daje się zmanipulować reklamom, czy też umiejętnym ekspozycjom produktów na półkach. Efekt jest taki, że ludzie kupują więcej niż planowali i więcej niż potrzebują. Warto przed zakupami robić dokładne listy tego, co chce się kupić, a potem ściśle się tej listy trzymać. Pozwoli to nie wydawać pieniędzy tam, gdzie nie jest to konieczne. Zasada ta dotyczy w zasadzie każdego rodzaju zakupów. Nie mniej jednak dokładny plan w przypadku na przykład ubrań jest zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku zakupów spożywczych. Nigdy przecież nie wiadomo czy nie trafi się na jakąś okazję. Dlatego też, warto ustalić z góry, jak wiele pieniędzy można wydać na nieprzewidziane zakupy.

Wydaje się, że warto również zwracać uwagę na niewielkie wydatki. Ludzie często nie szanują wystarczająco małych kwot pieniędzy, przez co w dłuższym okresie czasu tracą wiele pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here