Wydatki na paliwo mogą stanowić ponad 30 procent łącznych kosztów utrzymania floty. Stanowią one drugi największy składnik kosztowy.

Dlatego menedżerowie odpowiedzialny za zarządzanie flotą pojazdów wdrażają szereg działań mających na celu optymalizację tych wydatków. Do najpopularniejszych należą oczywiście optymalizacja pokonywanych tras oraz dbanie o należyty stan techniczny pojazdu. Ale istnieje także wiele innych alternatywnych działań, których wdrożenie może przynieść wymierne efekty.

Jazda na jałowym biegu

Telematyczny system zapewniający monitorowanie pojazdu umożliwia identyfikowanie momentów, gdy silnik pracuje na biegu jałowym. Z pozoru wydaje się to czynnik, który nie ma większego wpływu na poziom zużycia paliwa. Jednak nic bardziej mylnego – jest to jedna z najważniejszych przyczyn wysokich wydatków na paliwo.

Okazuje się, że wyeliminowanie niepotrzebnej pracy silnika na biegu jałowym może przynieść oszczędności sięgające nawet 4%. Nadmierna praca na biegu jałowym to po prostu marnotrawstwo energii, bo w jej trakcie samochód nie pokonuje żadnej odległości. Jeżeli trwa ona dłużej niż 30 sekund bardziej opłacalne jest wyłącznie i ponowne uruchomienie pojazdu.

Korzystając z systemu telematycznego menedżer floty jest w stanie określać momenty, w których kierowcy nadużywają tego nieekonomicznego zachowania. Pozwala to zarówno na bieżące reagowanie, jak również na opracowywanie i wdrażanie polityk, mających na celu ograniczenie skali tego zjawiska.

Paliwa alternatywne

Kolejną wartą rozpatrzenia strategią jest systematyczne włączanie do flot samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi. Na rynku dostępnych jest coraz więcej pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Zawsze też można postawić na sprawdzone rozwiązanie, czyli samochody z instalacją gazową.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że firmy które zdecydowały się na taki krok, w znacznym stopniu ograniczyły koszty związane z paliwem.

System ułatwia podejmowanie decyzji

Co ciekawe podejście do optymalizacji zużycia paliwa zmienia się wraz ze zmianami cen. W okresie gdy ceny benzyny i Diesela utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie – zainteresowanie ograniczaniem zużycia paliwa maleje. Natomiast w przypadku wzrostu cen na stacjach obserwowany jest trend odwrotny. Jedno jest pewne – niskie ceny nie są sytuacją stałą i istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości nastąpią podwyżki. Dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować i nie opóźniać wdrażania rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tego ryzyka.

Menedżerowie flot mają duże możliwości. Mogą wybierać spośród wielu zidentyfikowanych rozwiązań, ale dodatkowo analiza danych zapewnianych przez nowoczesne systemy telematyczne pozwala na szukanie nowych rozwiązań. Czasy, gdy system zarządzania flotą składały się jedynie z modułu GPS minęły i obecnie systemy oferowane przez Finder sp. z o.o. pozwalają na zdalną diagnostykę pojazdów jak również monitorowanie stylu jazdy użytkowników, a co za tym idzie oszczędność paliwa. Wszystko to sprawia, że gama możliwości stale się poszerza.

Źródło: Finder S.A. – Monitorowanie pojazdów GPS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here