pożyczka

Nagły wydatek, a na koncie i w portfelu pusto? Zepsuła się pralka, dziecko zaczęło mieć problemy w szkole i potrzebne są korepetycje albo zaczyna brakować na zupełnie podstawowe potrzeby? Nikt nie lubi kłopotów finansowych, a nietrudno się w nie wplątać. Wystarczy, że pożyczy się pieniądze i zaczną się problemy ze spłatą. Albo wydamy na coś za dużo i na inne sprawy nie ma już zgromadzonych środków. Jednak można starać się zapobiec wpadnięciu w finansowe kłopoty.

Przede wszystkim rozsądek i oszczędzanie

Przed wpadnięciem w finansowe tarapaty może nas uchronić przede wszystkim rozsądne zarządzanie finansami. Trzeba umieć rozplanować swoje wydatki w odpowiedni sposób. Najważniejsza jest priorytetyzacja, czyli określenie, które są najważniejsze, a które mniej ważne. Pieniędzy musi wystarczyć na najważniejsze wydatki. Te mniej ważne można odwlec lub odpuścić. Nie można dopuścić do tego, by zabrakło pieniędzy na coś ważnego, na przykład opłacenie rachunku albo spłatę raty kredytu. Problemy ze spłatą zobowiązań to pierwszy krok do finansowych tarapatów. Druga rzecz to oszczędzanie. Starajmy się szanować pieniądze i nie wydawać ich na to, co nam jest niepotrzebne. Zamiast różnych zachcianek lepiej odłóżmy te pieniądze na później. Odkładanie co miesiąc chociaż kilkadziesiąt złotych sprawi, że już w ciągu kilku uzbieramy kwotę, która może nas kiedyś uratować w trudnej sytuacji. Najlepiej odkładać każdego miesiąca np. 100 złotych, oczywiście w miarę możliwości.

Pożyczka i kredyt w ostateczności

Pożyczka w 15 minut – takie oferty zalewają nas ze wszystkich stron. Widzimy je w internecie, w telewizji, na billboardach, w witrynach siedzib firm pożyczkowych, w gazetach czy w końcu słyszymy w radio. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto rozważyć wszelkie warunki, oferowane przez firmy pożyczkowe i podjąć decyzje w oparciu o racjonalne przesłanki. Powinniśmy sięgać po nie dopiero wtedy, gdy nie będziemy mieć już innych sposobów na zdobycie potrzebnej gotówki. Decydując się na pożyczkę również musimy działać z rozsądkiem. Nie można decyzji o wyborze konkretnej oferty podejmować pochopnie. Wybranie nieodpowiedniej oferty zbyt szybko, bez dokładnej analizy i zwrócenia uwagi na najważniejsze informacje może skończyć się dużym stresem. Może bowiem okazać się, że nie mamy szans na spłacenie takiej pożyczki, a wtedy popadamy w zadłużenie. Jeśli do tego jeszcze w desperacji zaczniemy zaciągać kolejne pożyczki, by spłacać poprzednie, wpadniemy w spiralę długów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here