Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest właściwie jedyną szansą na kupno własnego mieszkania. Jednak perspektywa spłacania kredytu przez kilkadziesiąt lat dla wielu osób jest przerażająca. Zresztą faktycznie, zaciągnięcie kredytu hipotecznego może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Jednakże, jeśli zachowa się zdrowy rozsądek, hipoteka może być dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedni wkład własny

Jak się okazuje, ogromne znaczenie w przypadku kredytu hipotecznego ma wkład własny. Im mniejszy wkład własny tym wyższy kredyt, dlatego trzeba go wtedy rozłożyć na zdecydowanie więcej rat. Efekt jest taki, że nawet przy takim samym oprocentowaniu w sumie do spłacenia jest większa kwota pieniędzy .Dlatego też, należy uiścić wkład własny tak duży, na jaki można sobie tylko pozwolić.

Czas trwania hipoteki

Druga sprawa to okres, na jaki zaciąga się kredyt. Hipoteka może trwać 30, 35, a nawet i 40 lat. Jednak może trwać również 20. Wydaje się, że należy zaciągać kredyt na tak krótki okres jak to tylko możliwe. Zaletą tego jest to, że o wiele szybciej skończy się go spłacać. Jednak nie tylko o to chodzi. Im mniej rat jest do spłacenia, tym niższe ogólne koszty kredytu. Dlatego też, krótsza hipoteka jest po prostu zdecydowanie bardziej opłacalna.

Oczywiście należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny na 20 lat wymaga spłacania wyższych rat niż kredyt na przykład na 30 lat. Dlatego też, trzeba się zastanowić, jak wysoką ratę będzie się w stanie spłacać. Czasem lepiej wziąć mimo wszystko droższy kredyt, niż każdego miesiąca oddawać do banku ponad 50% swojej pensji.

Wcześniejsza spłata

Każde nadpłacenie kredytu obniża następne raty w ten sposób zmniejszając ogólny jego koszt. Wydaje się więc, że jak najbardziej warto to robić. Jednak nie zawsze jest to całkiem opłacalne. Jeśli jest się wprawionym inwestorem i jest się w stanie z inwestycji wyciągać procent większy od tego, jakim objęta jest hipoteka, lepiej inwestować pieniądze, zamiast spłacać hipotekę. W przeciwnym razie warto zmniejszać koszty kredytu kiedy tylko jest to możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here