Jajeczkowanie objawy owulacja

Co to jest owulacja?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie jest jednym z etapów cyklu miesiączkowego, w którym następuje uwolnienie jajeczka z pęcherzyka Graafa w jajniku. Od tego momentu jajeczko zaczyna swoją wędrówkę jajowodami do macicy.
Mianem owulacji określa się sam moment uwolnienia jajeczka. Okres tuż przed (5 dni przed) i po (4 dni po) jest nazywany dniami płodnymi.

Ustalenie momentu jajeczkowania jest bardzo ważne dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, ale również dla tych, które chciałyby jej uniknąć.

Objawy jajeczkowania

W okresie okołoowulacyjnym organizm wysyła rozmaite sygnały, zwiastujące nadejście jajeczkowania. Istnieją dwa podstawowe objawy dające się zauważyć u wszystkich kobiet. Są to:
– zmiana wyglądu śluzu na bardziej rzadki, przeźroczysty, ciągnący się,
– niewielkie podwyższenie temperatury ciała.

Do rzadziej występujących objawów owulacji należą:
– ból z prawej lub lewej strony podbrzusza spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa tzw. ból owulacyjny,
– niewielkie plamienie owulacyjne,
– obolałe piersi i nadwrażliwość brodawek, związane z podwyższonym stężeniem estrogenów o organizmie,
– zmiany w stanie szyjki macicy – miękka, odgięta do przodu. Do wyczucia poprzez włożenie palców do pochwy.

U niektórych kobiet występuje skłonność do powstawania zmian trądzikowych w tym czasie. Objawem owulacji może być też zwiększone libido oraz szczególna wrażliwość na zapachy i męskie feromony.

Należy pamiętać, że objawy owulacji mogą być zaburzone przez wiele czynników, na przykład przez chorobę, zmiany hormonalne, tryb życia, alkohol oraz przyjmowane leki. Dlatego nawet najdokładniejsza obserwacja sygnałów nie daje 100% pewności, kiedy dokładnie wypadnie jajeczkowanie. Warto zwracać uwagę na kilka czynników równocześnie np. obserwacja śluzu, temperatury ciała, objawów bólowych oraz na to, czy miesiączki są regularne. Jak widać na obliczenia ma wpływ wiele czynników, stąd przed obliczaniem dni płodnych metodami naturalnymi, koniecznie trzeba bardzo dobrze poznać swój cykl miesiączkowy.

mydlanyraj.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here