Jagody to bez wątpienia jedne z najwspanialszych owców, jakimi obdarowała nas natura. Nie tylko cudownie smakują, ale też mają szereg właściwości prozdrowotnych. Szkoda tylko, że sezon na nie jest tak krótki i że świeżymi owocami nie możemy cieszyć się przez cały rok.

Jagody – właściwości odżywcze i zdrowotne

Gdybyśmy wzięli pod lupę choćby jedną jagódkę, jej skład mógłby nas niesamowicie zaskoczyć. A to dlatego, że znaleźć możemy w niej niezwykle szeroki wachlarz witamin i minerałów. Każda kulka to prawdziwe bogactwo witaminy A, witaminy C, a także wapnia i potasu. Ich stężenie jest tak duże, że wystarczy niewielka porcja, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Poza tym w składzie jagody leśnej znajdziemy też kompleks witamin B, witaminę E, kwas foliowy, żelazo, magnez, fosfor czy sód.

Działanie przeciwbakteryjne

Poza witaminami i minerałami, w składzie każdej jagody znaleźć możemy również niezwykłe stężenie garbników. Są to niezwykłe substancje aktywne biologiczne, które wykazują szerokie działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu jagody doskonale sprawdzają się w walce z różnego rodzaju infekcjami, od infekcji układu moczowego począwszy, a na anginie skończywszy.

Cudowne źródło przeciwutleniaczy

Kolejnym ważnym składnikiem jagód są przeciwutleniacze. Są to substancje, które na co dzień skutecznie walczą z wolnymi rodnikami w organizmie. Niszcząc je, działają więc przeciwnowotworowo. Poza tym wspierają one naczynia włosowate i pomagają utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Uelastyczniają też naczynia krwionośne i biorą udział w produkcji erytrocytów. Dzięki temu nie tylko rewitalizują organizm, ale też pomagają utrzymać doskonałą kondycję włosów i paznokci.

Doskonałej w każdej postaci

Surowe owoce doskonale uzupełniają braki witaminowe i mineralne w organizmie. Sok z nich jest świetnym remedium na problemy żołądkowe i jelitowe. Herbata fantastycznie łagodzi objawy przeziębienia i wzmacnia odporność. Tak więc w każdej postaci owoce te są niezwykle cenne.

e-ciuszki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here