Irlandia praca

Polacy, którym marzy się wyjazd do Irlandii w celach zarobkowych muszą zdawać sobie sprawę, że z pracą na zielonej wyspie nie jest tak łatwo, jak się powszechnie wydaje. Od przystąpienia Polski do UE przyjechało mnóstwo Polaków konkurencja na rynku pracy jest z tego powodu znaczna. Zatrudnienie dla Polaków tam jest, zarobki całkiem wysokie, a warunki życia i pracy optymalne. Irlandia przyciąga Polaków kuszącymi zarobkami i pięknymi widokami. Pracownicy zatrudnieni na terenie Irlandii mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 8,65 Euro. Minimalne płace mogą się różnić w poszczególnych sektorach gospodarki, między innymi w rolnictwie, gastronomii, firmach sprzątających, hotelarstwie, budownictwie i branży elektrycznej. Jak wynika z danych NBP, Polacy mieszkający w Irlandii są zatrudniani głównie przy pracach fizycznych. Aż 30% respondentów wykonywało prace proste, takie jak zbieranie owoców, bycie pokojówką, kelnerem czy robotnikiem budowlanym. Z kolei 29% pracujących to robotnicy wykwalifikowani – spawacze, murarze, operatorzy maszyn, fryzjerzy lub krawcy.

Praca w Irlandii

Irlandia praca
Na pracę w irlandzkich firmach mogą liczyć rzeźnicy, operatorzy maszyn, a także pracownicy budowlani oraz wszelkiej maści fachowcy (spawacze, cieśle, ślusarze, stolarze, hydraulicy). Zatrudnienia można szukać także w fabrykach oraz na farmach. Dobrą, sprawdzoną i bezpieczną opcją jest skorzystanie z usług EURESa, czyli sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, która wspieraja mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym. By podpisać umowę, niezbędny jest irlandzki numer ubezpieczenia społecznego (PPS – Personal Public Service Number). Aby go otrzymać, musisz udać się do lokalnego Wydziału Spraw Społecznych i Rodziny. Podczas składania wniosku trzeba mieć ze sobą: paszport, drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość, dokument poświadczający miejsce zamieszkania. Obecnie przeglądając wyszukiwarkę internetową z tematem pracy w Irlandii natkniemy się na wiele przeróżnych ofert.

Zarobki w Irlandii

W Irlandii nie można pracować dłużej nie 48 tygodniowo. Minimalne wynagrodzenie wynosi 1462 euro (czyli około 6038 zł) za miesiąc pracy. Dla porównania sekretarka zarabia w Irlandii 2.000 euro, kierowca lub kucharz – 1.600 euro, informatyk – nawet 4.000 euro miesięcznie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę nie tylko nasze wykształcenie, ale również umiejętności, zaangażowanie a przede wszystkim miejscowość, w której znajdziemy pracę.

Podsumowanie

Jednym słowem podsumowując- warto! Obecnie w Irlandii nie tylko jest bardzo wielu Polaków, ale również spora ich część decyduje się na wyjazd do tego kraju. Jeśli ktoś naprawdę chce znaleźć pracę na tej wyspie to bez większego problemu ją znajdzie. Dzięki temu nie tylko utrzyma się sam, ale będzie miał możliwość zabrania do siebie rodziny lub pomocy rodzinie w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here