Inwestowanie z dźwignią finansową

Poczatkujący przedsiębiorcy nie mają jeszcze doświadczenia, które w dużej mierze ułatwia unikanie ryzyka inwestycyjnego. Często dają się skusić na niepewne inwestycje, które mogą narazić ich na poważne straty. Dlatego nie powinni oni inwestować z zastosowaniem dźwigni finansowej. Czym ona jest i kiedy rzeczywiście warto ją stosować?

Pojęcie dźwigni finansowej

Lewarowanie, czyli inaczej dźwignia finansowa, to narzędzie służące do zwielokrotniania kwoty inwestycji i otwieranych pozycji. Odnosi się do różnych instrumentów finansowych, m.in. walorów giełdowych, kontraktów na różnice kursowe CFD, czy też walut obcych.

Zasada działania dźwigni finansowej jest właściwie bardzo prosta, ponieważ powiększa ona wielokrotnie kapitał, jakim dysponuje inwestor przy otwieraniu konkretnych pozycji. Lewarowanie umożliwia inwestowanie kwot wyższych, niż realnie posiadamy. Jednocześnie nikt nie robi tego za darmo. Broker, który pozwala inwestorom na prowadzenie inwestycji z wykorzystaniem dźwigni finansowej, informuje ich jednocześnie o ponoszonym w związku z tym ryzyku. Odpowiada się bowiem nie tylko za to, co samemu się zainwestowało np. na międzynarodowym rynku Forex, ale i za pieniądze „dołożone” przez brokera dla otwarcia większej pozycji.

Po co stosować dźwignię finansową?

Skoro ryzyko ponoszone przez klientów brokerów przy stosowaniu dźwigni finansowej, zwłaszcza tej w szerokiej skali, jest tak wysokie, to czy rzeczywiście warto po nią sięgnąć? To zależy. Początkujący inwestorzy w ogóle nie powinni lewarować swoich pozycji. Dopiero wtedy, gdy odkryją pełną specyfikę inwestowania na konkretnym rynku, będą mogli podjąć świadomą decyzję dotyczącą korzystania z dźwigni finansowej przy otwieraniu swoich kolejnych pozycji.

Inwestowanie w instrumenty pochodne z lewarem

Dźwignia finansowa to narzędzie, które najczęściej wykorzystywane jest przez inwestorów przy okazji lokowania swoich środków finansowych w instrumenty pochodne, w tym w kontrakty CFD. Lewar pozwala na otwieranie pozycji o wysokiej wartości, przy znacznie niższej wysokości samego depozytu, jakim inwestor dysponuje. Jeśli na przykład otwierana jest pozycja z udziałem własnym kapitału w wysokości 100 zł, a lewarowanie wynosi 1:100, to ostatecznie dyspozycja będzie dotyczyła pozycji w wysokości 100-krotnie wyższej, czyli kwoty 10 000 zł. Poziom dźwigni finansowej określa, jaką wysokość depozytu zabezpieczającego inwestor musi mieć, by otworzyć pożądaną pozycję.

Czy warto korzystać z dźwigni finansowej?

Możliwość otwierania wyższych pozycji, przy minimalnym nakładzie kapitału własnego, to z pewnością zaleta wynikająca z inwestowania z wykorzystaniem dźwigni finansowej. W rękach doświadczonych inwestorów lewarowanie sprawia, że zwielokrotniają oni swoje zyski.

Osoby niedoświadczone w trakcie posługiwaniu się nierozważnie zjawiskiem lewarowania przy inwestowaniu mogą odnieść poważne straty finansowe. Wszystko przez to, że inwestowanie z wykorzystaniem dźwigni finansowej cechuje się wysokim poziomem ryzyka. Jeśli bowiem inwestor skorzysta z wysokiej dźwigni, ale podejmie złą decyzję inwestycyjną, straci nie tylko swój depozyt, np. rzeczone 100 zł, ale o 100-krotnie więcej pieniędzy (zobacz: https://www.xtb.com/pl/co-to-jest-pips-kb).

Dlatego trzeba mieć jak najbardziej świadomość dwutorowego działania dźwigni finansowej. Z jednej strony pozwala ona na maksymalizowanie zysków, ale i wpływa na maksymalizowanie strat.

Przy korzystaniu z dźwigni finansowej i otwarciu wielokrotnie wyższej pozycji niż wynosi depozyt zabezpieczający, można sporo zarobić, o ile instrument bazowy kontraktu zacznie rosnąć, nawet w niewielkiej skali. Jeśli spadnie nawet o 10 proc. od ceny otwarcia pozycji, to może okazać się, że inwestor straci cały swój depozyt i zostanie z niczym.
https://twitter.com/xtbpl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here