Posadzka to nic innego jak ostatnia, najwyżej położona warstwa podłogi. To po niej poruszają się ludzie, a w pomieszczeniach przemysłowych również maszyny i pojazdy. Powinna być równa, estetyczna, możliwie łatwa do utrzymania w czystości, ale nie tylko. Nie bez powodu w domowych kuchniach i łazienkach na podłodze najczęściej lądują kafelki, a w budynkach przemysłowych specjalne warstwy, zapewniające odporność na najrozmaitsze obciążenia.
Posadzki na parking
Coraz więcej mamy w Polsce budynków pełniących funkcję wielopoziomowego parkingu. Ruch w nich spory, bo wielu kierowców zdecydowanie woli parkować w takich miejscach niż na ulicy, pod chmurką. Posadzka musi wytrzymywać obciążenie, być antypoślizgowa i odporna na typowe dla dróg i ulic zanieczyszczenia: błoto, sól oraz inne substancje chemiczne. Dobrze też, jeśli nie szkodzą jej promienie UV, benzyna ani oleje silnikowe. Tłumienie drgań jest dodatkowym atutem. W tej roli znakomicie sprawdzają się posadzki parkingowe produkowane przez firmę, której adres internetowy to http://euromat.net.pl.
Gdy ładunki są niemile widziane
Istnieją budynki i pomieszczenia, w których ładunki elektrostatyczne są bardzo niemile widziane, ponieważ w pewnych okolicznościach mogą doprowadzić do eksplozji lub pożaru. Mogą też zakłócać pracę czułych urządzeń elektronicznych. Stosuje się wtedy posadzki antyelektrostatyczne. Potrafią one zbierać ładunki elektryczne z powierzchni, ale nie tylko: są odpowiednio uziemione, dzięki czemu odprowadzają je na zewnątrz. Takie posadzki wykorzystywane są w strefach zabezpieczenia wybuchem, w magazynach materiałów łatwopalnych, serwerowniach etc.
Posadzki odporne na chemię
Innym rodzajem budynków i pomieszczeń wymagających specjalistycznych posadzek są miejsca, w których używa się agresywnych substancji chemicznych. Posadzka musi być na nie odporna. Laboratoria, pracownie chemiczne, pomieszczenia z akumulatorami i zakłady utylizacji odpadów to niektóre z możliwych zastosowań. posadzek chemoodpornych – np. żywicowych albo poliuretanowych.
Na kwasy, tłuszcze i inne substancje chemiczne odporne są też posadzki zacierane. Wytrzymują one także duże natężenie ruchu oraz ujemne temperatury, co liczy się przede wszystkim w chłodniach. Często spotyka się je także w ubojniach i masarniach oraz zakładach przetwórstwa spożywczego.
Cienko, cienko…
Bywa, że z różnych powodów posadzka powinna być cienka. I może taka być, a więc mieć grubość od 0,3 do 1 mm. Ich przeznaczeniem są m.in. magazyny i hurtownie, hale produkcyjne oraz warsztaty. Posadzki takie mogą być matowe lub błyszczące, a także przeciwpoślizgowe.
To nie wszystkie rodzaje posadzek specjalistycznych – jest ich o wiele więcej i każda powstająca lub modernizująca się firma może wybrać optymalną posadzkę do swoich budynków i pomieszczeń.