Ćwiczenie poprawnego pisania i rysowania u dzieci ma ogromne znaczenie w ich ogólnym rozwoju. Jego umiejętność nazywana jest grafomotoryką i może być z powodzeniem rozwijana nawet u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Z naszego artykułu dowiesz się czym dokładnie jest grafomotoryka i jak ją ćwiczyć tak by dziecko ćwiczyło swoje manualne zdolności. Zapraszamy do lektury wszystkich rodziców (i nie tylko), którzy pragną pełnego rozwoju dla swoich dzieci.
Czym jest grafomotoryka?
Choć we wstępie wytłumaczyliśmy czym jest grafomotoryka, warto pochylić się bliżej nad jej definicją oraz różnego rodzaju elementami rozwojowymi, jakie się na nią składają.
Aby grafometryczne zdolności rozwinęły się u dziecka, potrzebne jest mu nabycie kilku podstawowych umiejętności. Mowa tutaj przede wszystkim o koordynacji i percepcji wzrokowej, zdolności naśladowania ruchów innych, koordynacji słuchowo-wzrokowej, sprawności manualnej, a także umiejętności wykonania ruchów precyzyjnych i sekwencyjnych.
Jeśli nasze dziecko posiada rozwinięte powyższe aktywności, będzie mu zdecydowanie łatwiej opanować poprawne pisanie i rysowanie.
Duże znaczenie w udoskonalaniu grafomotoryki ma rozwój zdolności manualnych dłoni. Stanowią one grafometryczną podstawę, bez której nasza pociecha nie może się obejść. Warto ćwiczyć ją z dziećmi poprzez różnego rodzaju aktywności z użyciem dłoni. Mogą to być specjalistyczne ćwiczenia, ale też podstawowe domowe działania, jak gotowanie, czy też inne. Ważne że trening ten można swobodnie połączyć z zabawą, co sprawia że jest bardziej atrakcyjny dla dzieci. Oprócz tego podobne ćwiczenia rozwijają samodzielność u dziecka.
Rozwój języka
Co ciekawe, sprawność manualna dziecka, a więc także rozwinięta prawidłowo grafomotoryka, przyczynia się do szybszego rozwoju mowy. Ma na to wpływ ćwiczenie półkul mózgowych w trakcie rysowania i pisania, oraz innych czynności psychoruchowych. Aby proces ten przebiegał prawidłowo ważne jest, by określić wiodącą rękę u dziecka. Jak pokazują liczne badania, nie wyznaczenie wiodącej ręki może prowadzić do poważnych zaburzeń mowy. Oburęczność, wbrew pozorom, ma często negatywny wpływ na pamięć i uwagę dziecka, stąd problemy z używaniem języka i niezbędną do niego, wysoce rozwiniętą grafomotoryką.
Drzewo umiejętności
Jak widzimy, proces rozwoju dziecka przebiega wieloetapowo. Poszczególne etapy są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Umiejętności wpływają na siebie nawzajem, tworząc jedną, rozwojową całość, przypominającą ogromne drzewo. Ważne by wiedzieć, że mogą być one udoskonalane za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń. Podobnie ma się sprawa z grafomotoryką. Na rynku znajdziemy obecnie wiele materiałów dydaktycznych, zarówno bardziej teoretycznych, jak i służących codziennej praktyce. Pozwolą nam one zdobyć ważne informacje, a potem, za pomocą ćwiczeń, wdrażać je w nasze domowe życie. Nasz wysiłek z pewnością się opłaci i zaowocuje wszechstronnym rozwojem naszych pociech.