Gra w makao

Makao to karciana gra towarzyska. Jej nazwa pochodzi od Makau, dawnej kolonii należącej do Portugalii. Makao jest znane w wielu krajach, ma różne nazwy i nieco odmienne zasady. Warto poznać tę grę przed wyjazdem na wycieczkę czy wczasy, aby w deszczowe dni czy wieczory zabawić się z przyjaciółmi.

Podstawową cechą tej gry jest wysoki stopień losowości. Gracze rozwijają myślenie matematyczne i strategiczne. Podczas gry ważne jest przewidzenie intencji i oszacowanie możliwości przeciwników, co wymusza opracowanie i zastosowanie właściwej taktyki.
Jak się gra w makao?
Partię makao można rozegrać jedną talią liczącą 52 karty, lub 54 jeśli dodamy jokery. Przy większej liczbie uczestników zwiększyć należy ilość talii. Gra kilkoma taliami trwa dłużej, ale wyga także większej sprawności strategicznej, logicznej, taktycznej.
Do zrozumienia zasad makao potrzebna jest wiedza na temat funkcji, jakie pełnią poszczególne karty. Piątki, szóstki, siódemki, ósemki, dziewiątki, dziesiątki, króle karowy i treflowy są tak zwanymi kartami niefunkcyjnymi. Ich użycie nie wymusza na kolejnym graczu innych zachowań poza dołożeniem karty w odpowiednim kolorze czy wartości. Pozostałe karty nazywa się funkcyjnymi i każda z nich spełnia określoną rolę. Dwójki i trójki nakazują następnemu graczowi dobranie dwóch lub trzech kart. Czwórka oznacza stratę kolejki. Waletami i damami żąda się wyłożenia karty w określonym kolorze lub wartości; damy mają wielką moc – w niektórych odmianach makao dama pik zmienia wszystkie nakazy i ustalenia poprzednich graczy. Króle w makao są rzeczywiście kartami panującymi – wyłożenie króla pik lub kier na górę stosu nakazuje zmusza kolejnego gracza do podjęcia aż dodatkowych kart.
Grę rozpoczyna się od rozdania każdemu uczestnikowi pięciu kart. Pozostałe karty kładzie się odwrócone, tak aby nie widzieć ich wartości i wykłada pierwszą z góry. Gracz rozpoczynający rundę musi dołożyć taką samą wartość karty, kolor lub wykonać polecenie, jeśli jest to karta funkcyjna. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich kart. Pozostali gracze walczą dalej o miejsca kolejne, albo decydują o rozpoczęciu kolejnej partii.

wizjatv.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here