Nikotyna to silnie uzależniająca substancja zawarta w papierosach. To właśnie przez nią tak ciężko jest rzucić palenie. Naukowcy potwierdzili, że działanie uzależniające nikotyny, jest bardzo zbliżone do działania ciężkich narkotyków, takich jak heroina i kokaina. Przy próbie rzucenia, uzależnienie daje o sobie znać, poprzez głód nikotynowy.
Co to jest głód nikotynowy?
Głód nikotynowy to objaw odstawienia, pojawiający się przy próbach rzucania palenia. Niestety potrafi on być na tyle silny, że wiele osób szybko powraca do nałogu. Jak powszechnie wiadomo, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniająca. Prowadzi do uzależnienia farmakologicznego i behawioralnego. Farmakologiczne uzależnienie, jest bardzo trudne do pokonania, bowiem efekty odstawienia odczuwalne są fizycznie. Uzależnienie behawioralne to po prostu nawyk, wyrabiany przez lata, który bardzo ciężko porzucić.
Ile trwa głód nikotynowy?
Głód nikotynowy pojawia się w wyniku zwiększonej tolerancji nikotyny w organizmie i przyzwyczajenia do stałej dawki we krwi. Układ nerwowy palacza, przystosowuje się do działania nikotyny i w przypadku prób rzucenia, na nowo się zaburza. Objawy głodu nikotynowego, mogą pojawić się już pierwszego dnia bez papierosa. Według osób, którym udało się wyjść z nałogu, najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc, a potem stopniowo objawy głodu są coraz mniejsze. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie całkowicie pozbędziemy się ochoty na papierosa. Może ona wrócić nawet kilka lat później.
Środki wspomagające rzucanie palenia
Niestety nie ma na świecie takiej substancji albo sposobu, który powodowałby nagły zanik uzależnienia. W rzucaniu palenia najważniejsza jest własna chęć. Oczywiście na rynku znajdują się preparaty, które ułatwią nam odstawienie papierosów. Spośród nich wyróżniamy tabletki do ssania, plastry i spraye. Mają one za zadanie zmniejszyć objawy głodu nikotynowego. Największą popularnością cieszą się tabletki, które uważane są za najlepszy sposób na rzucenie palenia, jednak nie u każdego mogą się sprawdzić. Na szczęście dzięki dużemu wyborowi, możemy spróbować jeszcze plastrów i sprayów. Preparaty wspierające rzucanie palenia z pewnością są przydatnym dodatkiem, ułatwiającym rzucenie nałogu.
Jak pozbyć się uzależnienia behawioralnego?
Jak skutecznie rzucić palenie? Poza preparatami, które wspomogą w walce z uzależnieniem farmakologicznym, istnieje wiele sposobów na pozbycie się uzależnienia behawioralnego. Oczywistym faktem, jest to, że ciężko z dnia na dzień porzucić przez lata powielany nawyk. Najlepszą metodą jest zmiana myślenia i zabijanie wolnego czasu. W chwili poczucia chęci na papierosa, najlepiej szybko skupić się na czymś całkowicie innym. Zaleca się również częste spacery, gdyż dobre dotlenienie organizmu podczas rzucania palenia to podstawa. Jeśli jesteśmy w trakcie, lub planujemy rzucić palenie, warto zapoznać się z treścią tego artykułu.