Wiele osób zastanawia się dziś zapewne gdzie ulokować oszczędności. Niektórzy dysponują kilkudziesięcioma tysiącami odłożonych pieniędzy, inni natomiast maja kilkaset złotych. Niezależnie od tego warto pomnażać kapitał, aby oszczędności stale rosły.

Ocena znośnego ryzyka

Przede wszystkim, warto w tym miejscu przypomnieć jedną z głównych zasad inwestowania. Rzecz w tym, ze wraz ze wzrostem ryzyka rośnie możliwy zysk. Nie mniej jednak, równomiernie rośnie także ryzyko utraty kapitału. Dlatego właśnie, przed wyborem inwestycji trzeba się zdecydować, jak duże ryzyko jest się zdolnym znieść. Wydaje się, że jeśli chodzi o ulokowanie inwestycji większość ludzi raczej nie decyduje się na duże ryzyko. Chodzi bardziej o to, aby pieniądze nie tracił przez inflację wartości leżąc na koncie bankowym.

Instrumenty finansowe

Oczywiście, najpopularniejszymi inwestycjami są te w instrumenty finansowe. Nie mniej jednak, są one relatywnie ryzykowne, przynajmniej w większości. Wydaje się, że aby stale zarabiać i to dużo trzeba spędzić nad nauką ekonomii i poznawaniem rynku wiele długich lat. Nawet wtedy jednak nie ma pewności, czy będzie się zarabiało na giełdzie.

Nie mniej jednak, istnieją pewne instrumenty finansowe, które cechuje mniejsze ryzyko utraty pieniędzy. Mowa tu na przykład o obligacjach. Ryzyko utraty pieniędzy wskutek inwestycji w obligacje jest raczej niewielkie. Jednakże, również możliwy zarobek nie jest za wysoki.

Inteligentne lokaty

Wydaje się, że tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem na ulokowanie oszczędności jest ich lokowanie w banku. Wielu specjalistów to odradza, twierdząc, że lokaty są dziś zbyt nisko oprocentowane. Nie mniej jednak, jeśli lokuje się inteligentnie, zwrot nie musi być wcale tak niski.

Rzecz w tym, że nieustannie pojawiają się na rynku dobrze oprocentowane lokaty krótkoterminowe. Zwykle jednak można umieścić na nich pieniądze co najwyżej na 3-4 miesiące. Ponadto, banki zwykle mają atrakcyjniejsze oferty dla nowych klientów .Warto wiec nieustannie przelewać pieniądze z lokaty na lokatę i zakładać konta w coraz to nowych bankach.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dorobić do pensji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here