Zanim zdecydujesz się opuścić ojczyznę, warto sprecyzować swoje cele i jeszcze przed wyjazdem poszukać wiarygodnej pracy. Bez wcześniejszego planu działania możesz się rozczarować, ponieważ wcale nie tak łatwo znaleźć pracę za granicą będąc na miejscu. Jeżeli nie wiesz gdzie zacząć szukać – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się jak najlepiej skutecznie znaleźć oferty, dzięki czemu wyjazd będzie mniej stresujący.
Oferty pracy za granicą
W krajach takich jak Niemcy, Francja czy Austria brakuje specjalistów. To właśnie może być Twoja szansa na zdobycie zatrudnienia. Jeżeli masz wyższe kwalifikacje – takich ludzi potrzebują za granicą! Najbardziej pożądane są zawody, takie jak: hydraulik, spawacz czy pracownik budowlany.
W przypadku niższych kwalifikacji bez problemu możesz szukać pracy w hotelu (trzeba znać język), jako pomoc kuchenna, pokojówka czy pracownik produkcji. Branże te charakteryzują się sezonowością, lecz istnieje realna szansa na to, że pracodawca będzie chciał przedłużyć umowę.
Gdzie szukać ofert pracy za granicą?
Warto wziąć sobie do serca złotą radę, że jeżeli coś jest zbyt piękne, aby było prawdziwe – zazwyczaj prawdziwe nie jest. Obietnice wysokich zarobków przy minimalnym wysiłku, praca dostępna od zaraz… Takich ogłoszeń jest mnóstwo, jednak trzeba wiedzieć, które z nich są wiarygodne. W Internecie nie brakuje uczciwych i bezpiecznych ofert, wystarczy poszukać w odpowiednim miejscu.
Skorzystaj ze europejskiej sieci z ofertami pracy
EURES, to portal który zrzesza pracodawców i pracowników, poszukujących zatrudnienia, lub pracowników na terenie UE. W serwisie umieszczane są zweryfikowane i aktualne oferty pracy, które pochodzą z zagranicznych instytucji i urzędów. Możesz umieścić na portalu swoje CV i informacje o sobie, dzięki czemu to pracodawca będzie mógł zgłosić się do Ciebie.
Agencje pracy tymczasowej
Biur pośrednictwa pracy jest na rynku coraz więcej, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w całej Europie. Agencja pracy rekrutuje pracowników, wysyła ich za granicę i tym samym ułatwia pracodawcy poszukiwanie. Należy dokładnie przeczytać umowę, zanim ją podpiszesz ponieważ nie wszystkie agencje są wiarygodne. Pamiętaj, żeby wybrać tę, która nie będzie pobierała nic z Twojej wypłaty. Zawsze możesz zweryfikować agencję w Systemie Teleinformatycznej Obsługi Rejestrów.
Ogłoszenia na portalach społecznościowych
Korzystając z tego rozwiązania należy wystrzegać się pułapek. Na Facebooku jest całe mnóstwo grup, w których różni ludzie umieszczają ogłoszenia w poszukiwaniu pracowników. Można w ten sposób trafić na ciekawe propozycje, jednak trzeba dokładnie zweryfikować ofertę i pracodawcę. Najlepiej poprosić o podstawowe dane i sprawdzić firmę w Internecie i poczytać opinie innych użytkowników.
Jak znaleźć pracę będąc za granicą?
Wielu Polaków wciąż jeździ za granicę bez wcześniejszego rozeznania, czy gwarantowanego zatrudnienia. Jest to dość ryzykowne, ponieważ nigdy nie wiemy, co nas czeka na miejscu. Ludzie w obawie przed kończącymi się oszczędnościami podejmują się pracy na niekorzystnych warunkach, byleby tylko zacząć pracować. Sytuacje są różne, nawet jeśli w danym kraju czeka na nas obiecana praca, wszystko może się zmienić po przyjeździe. Możemy również dostać wypowiedzenie. Aby uniknąć konieczności powrotu do Polski, warto wiedzieć gdzie szukać pracy, będąc za granicą:
- Urząd Pracy – plusem przynależności do UE jest to, że możesz w krajach należących do wspólnoty zarejestrować się w Urzędzie Pracy. To z pewnością ułatwi znalezienie zatrudnienia. Sprawdź jednak z czym wiąże się rejestracja, ponieważ w Niemczech, jeżeli przez 3 miesiące nie znajdziesz zatrudnienia – musisz opuścić kraj.
- agencja pracy – mowa oczywiście o agencjach pracy znajdujących się na terenie kraju, do którego się udaliśmy. Pracownicy agencji pomogą nam w poszukiwaniu pracy i w podstawowych formalnościach.
- CV – możesz zawsze próbować poroznosić swoje podanie o pracę w różnych hotelach czy restauracjach i czekać na telefon. Wymaga to odrobiny determinacji, ale czasami przynosi pożądany efekt i w końcu ktoś oddzwoni.
- lokalne media – możesz poszukać ogłoszeń w lokalnych mediach, takich jak gazeta czy strony internetowe. Oczywiście wymagana jest znajomość języka aby zrozumieć komunikaty.
źródło zdjęcia: freepik.com