Ten wyjątkowy skrawek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej może oczarować nas wspaniałym krajobrazem oraz przyrodą, której podziwianie sprawi nam wiele radości. Wycieczki po Garbie Tenczyńskim to idealna propozycja dla turystów – przyrodników oraz dla tych, którzy interesują się geologią. Liczne atrakcje czekają tu również na tych, którzy chcą podziwiać piękne zabytki oraz na tych, którzy w czasie krajoznawczej wyprawy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii. Czym może oczarować krajoznawców Garb Tenczyński?
Garb Tenczyński to region, który zajmuje powierzchnię około 270 kilometrów kwadratowych. Ta część Jury, leżąca na zachód od Krakowa, zadziwia przede wszystkim swą budową geologiczną. Czym jest bowiem Garb Tenczyński? Niczym innym, jak zrębem tektonicznym. W czasie wycieczki po jego terenie można ujrzeć ciekawe przykłady wapieni górnojurajskich oraz znacznie starsze skały, pochodzące z dewonu i karbonu. Największą ciekawostką są tu jednak skały pochodzenia wulkanicznego: porfiry i melafiry.
Gdzie warto się wybrać? Ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Jury będzie Góra Zamkowa w Rudnie. Osiąga ona wysokość 411 m. n. p.m. i jest najwyższym punktem na terenie Garbu Tenczyńskiego. Ponieważ wznoszą się na niej ruiny słynnego zamku Tenczyn, turyści bardzo chętnie poświęcają jej swą uwagę. Inne ciekawe zabytki, które przyciągają turystów na tę część Jury, znajdują się w Tenczynku oraz w rejonie Alwerni. Zamek Lipowiec, Nadwiślański Park Etnograficzny – oto wybrane atrakcje, dzięki którym wędrówki po terenie Garbu Tenczyńskiego mogą każdemu z nas sprawić wiele radości.

willagreenhouse.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here