Jesteś zainteresowany farmami PV? Ciekawi Cię jak przebiega proces tworzenia farmy? Może sam chcesz zostać właścicielem takiej farmy? Dowiedz się co nieco o takiej inwestycji i sam zadecyduj.
Jak wygląda proces budowy farmy?
Proces budowy farmy pv rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniego miejsca pod budowę. Jeżeli miejsce jest już znane następnie przechodzi się do otrzymania decyzji środowiskowej. Cały proces budowania farmy jest bardzo długi i może potrwać nawet 2 lata. W tym czasie inwestor musi przejść przez wiele etapów. Pierwsza zostaje przyznana, wspomniana już, decyzja środowiskowa. Następnie omawiane są warunki zabudowy i warunki przyłączeniowe do sieci energetycznej. Ostatecznie przyznaje się zgodę na budowę farmy. Podpisana zostaje promesa koncesji, a następnie postawienie i uruchomienie farmy pv. Po wybudowaniu przyznawana jest koncesja i na sam koniec wreszcie rozpoczyna się produkcja energii.
Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia pracy farmy
W celu rozpoczęcia działania farmy pv należy zadbać o posiadanie i złożenie odpowiednich wniosków do organów wydających pozwolenie oraz koncesje na prowadzenie takiego przedsięwzięcia. Potrzebny będzie : wniosek o wydanie decyzji środowiskowych, karta informacyjna przedsięwzięcia, numer KRS właściciela inwestycji, dowód wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo, dowód wniesienia opłaty administracyjnej, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, dokument potwierdzający tytuł prawny Inwestora do korzystania z nieruchomości, wypis działki/ek objętych inwestycją z rejestru gruntów, wypis dla działek w odległości 100 m od terenu przedmiotowego przedsięwzięcia (obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie) z rejestru gruntów, mapa ewidencyjna, która obejmuje działkę, na której będzie odbywała się inwestycja oraz wszystkie działki w odległości 100 m oraz kilka innych równie bardzo ważnych dokumentów.
Kto może otworzyć farmę pv?
Na pewno łatwiej jest otworzyć farmę dużemu przedsiębiorstwu niż prywatnej osobie, która posiada działkę. W przypadku bycia właścicielem dużego obszaru, nadającego się do budowy farmy, jak najbardziej właściciel może zacząć staranie o pozwolenie i ostateczne wybudowanie farmy. Przysługuje mu szereg dofinansowań, z których powinno się skorzystać.