Niektórzy potrzebują nieco więcej czasu, by przekonać się do różnych nowości wchodzących na rynek. Pomocne w skorzystaniu z takich nowych rozwiązań może być dokładne przedstawienie ich sposobu działania. Poniżej zajmiemy się elektroniczną ewidencją czasu pracy. Jak to działa?

Jak wygląda korzystanie z elektronicznego systemu w praktyce?

Jak sama nazwa wskazuje, wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Zatem nie ma niepotrzebnych papierowych list, czy ksiąg wejść oraz wyjść, jest za to na pewno duża oszczędność czasu oraz transparentność wszelkich działań. Jest to możliwe za sprawą systemu, który jest łatwy do wdrożenia. Telefon ze ściągniętą aplikacją zastępuje drogie rejestratory. Pracownicy są identyfikowani za pomocą kodów QR, a zdarzenia wejścia oraz wyjścia rejestrowane są w systemie wraz ze zdjęciem i lokalizacją, co skutecznie niweluje możliwość podania nieprawdziwych informacji przez osoby zatrudnione w firmie.

A co z pracownikami mobilnymi? Osoby wykonujące swoje obowiązki zdalnie mogą użyć pracowniczego komputera, jako rejestratora, wchodząc w aplikację przez internet. W tym wypadku także zapisywana jest lokalizacja. Jak widać, jest to również dobre wyjście w przypadku wyjazdów służbowych.

Ułatwienie dla firmy

Dokładność jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. Nie ma bowiem zaokrąglania wpisywanych godzin. Poza tym, za pomocą aplikacji odnotowuje się też przerwy, czy nadgodziny, które następnie są szybko i wygodnie zliczane. Nie trzeba tego robić manualnie. Z takich danych można wyciągnąć szczegółowy raport dla konkretnego pracownika i wyliczyć wynagrodzenie. W elektronicznym systemie otrzymujemy przejrzystą listę obecności, którą łatwiej można przeanalizować. Potrzebne dokumenty można wydrukować bądź też zapisać w formie elektronicznej.

W większej firmie często używa się także programów płacowo-kadrowych, więc ważną informacją na pewno jest to, że elektroniczna rejestracja czasu pracy pozwala w szybki sposób wyeksportować przydatne dane na przykład do Comarch Optima, Sage Symfonia, czy choćby R2Płatnik. Dlatego nie jest to całkowicie odrębny system, lecz dodatkowe narzędzie, jakie doskonale wpisze się w środowisko oprogramowania w firmie i będzie jego spójną częścią.

Niewątpliwie narzędzie, o jakim tutaj mowa ma sporo zalet i jest przydatne w każdym przedsiębiorstwie. Natomiast osoby, które chcą jeszcze bardziej zgłębić ten temat, powinny także zajrzeć do artykułu o tym, „Jak umiejętnie prowadzić ewidencję czasu pracy?„. Może ona pomóc ostatecznie rozwiać wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here