Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu z nas. Hałas blokowiska, codzienny stres, tumult ulicy, sprawiają, że bylibyśmy w stanie oddać wszystko za odrobinę ciszy i prywatności.
Wielu z nas myśli, że budowa domu, związane z tym koszty, problemy są nie do przeskoczenia. Czy musi tak być?
Niekoniecznie.
Istnieje kilka opcji posiadania spokojnego, cichego, własnego kąta:
-Domy murowane
-Domy drewniane
-Domy z prefabrykatów
Może zacznijmy od budowy domu murowanego. Co się z nią wiąże?
Na pewno na plus można zaliczyć odporność cegły na ogień, warunki atmosferyczne, pochłanianie dźwięku, łatwą możliwość aranżacji wnętrz oraz w miarę niska cena wykonania, pod warunkiem, że użyjemy tanich materiałów lub pozostałości rozbiórkowych.
Minusami takiego wykonania naszego wymarzonego domu, są między innymi: niosące ze sobą wiele problemów układanie instalacji wodnokanalizacyjnych, zależność tempa budowy od pór roku i temperatur, oraz przede wszystkim opóźnienie czasowe, potrzebne do schnięcia oraz zastygania betonu.
Więc może drewno?
Budowa domu drewnianego jest dla Ciebie, jeśli dbasz o środowisko, jesteś eko i marzysz o zapachu drewna zaraz po przebudzeniu. Postawienie takiego domu jest możliwe w kilka miesięcy pod warunkiem, że fundamenty pod dom są już gotowe. W Polsce najpopularniejszym systemem budowy tego typu domów, jest system szkieletowy, zwany tez systemem kanadyjskim. Domy te posiadają dobrą izolację termiczną, lecz także bardzo szybko tracą ciepło w zimne dni. Do minusów można też zaliczyć stale rosnącą cenę gotowego drewna na budowę.
Ostatnią szansą na wyśniony domek jest budowa domu z prefabrykatów. Przyjrzyjmy się jej więc bliżej tej metodzie.
Jeśli budowa z prefabrykatów przypomina ci budowę bloków z wielkiej płyty z czasów PRL, to masz rację.
System jest bardzo podobny, lecz technologia ruszyła o wieki do przodu od tamtych czasów. Większość elementów powstaje w fabryce, gdzie można skorzystać z maszyn pozwalających na niespotykaną do tej pory dokładność wykonania oraz dopasowania do siebie każdego z elementów twojego wymarzonego domu. Dzięki przeniesieniu praktycznie całej budowy do fabryki przestają mieć znaczenie takie rzeczy jak zła pogoda, panująca na terenie budowy temperatura, czy czas potrzebny do uprawomocnienia się pozwolenia na budowę. Na teren budowy przyjeżdżają już otynkowane i ocieplone elementy gotowe do montażu. Wystarczy je połączyć oraz wykończyć ściany, posadzki, instalację elektryczną i już można się wprowadzać.
Budynki zbudowane w tej technologii cechują się wysoką izolacją cieplną, co oznacza o wiele mniejsze koszty ogrzewania niż w domach budowanych innymi metodami, a co za tym idzie, spore oszczędności w przyszłości. Ceny budowy innymi sposobami mogą ulec zmianie dzięki zbyt optymistycznemu podejściu inwestora do kosztów oraz zmieniającym się cenom materiałów. Największym plusem jest przede wszystkim poznanie ostatecznej ceny postawienia takiego domu już na samym początku.
Więc jeśli zależy ci na szybkiej przeprowadzce do wymarzonego własnego domu, pewności wykonania i trwałości, ta metoda jest dla ciebie.