Dlaczego przedsiębiorca powinien powierzyć naliczanie wynagrodzeń zewnętrznej firmie?

Coraz częściej uznaje się, że prowadzenie spraw kadrowo- płacowych wewnątrz firmy staje się przeżytkiem, a dużo lepszym rozwiązaniem jest outsourcing. Powierzenie naliczania wynagrodzeń firmie zewnętrznej niesie ze sobą wiele korzyści.

Naliczanie wynagrodzeń przez firmę zewnętrzną: na czym to polega?

Naliczanie wynagrodzenia jest procesem dość skomplikowanym i wymaga doświadczonych pracowników. Warto dodać, że cały proces naliczania wynagrodzeń obejmuje nie tylko określenie kwoty brutto i netto, a także potrąceń na składki zdrowotne, emerytalne, rentowe i chorobowe. Dodatkowo proces ten wiąże się z obliczaniem premii, uwzględnieniem bonusów płacowych i nagród, a także ustaleniem kwoty podatku dochodowego. Cały proces zajmuje sporo czasu, zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, w których zatrudnionych jest wielu pracowników. Wiele przedsiębiorstw wciąż woli posiadać w siedzibie swojej firmy dział kadrowo- płacowy, który zajmuje się naliczaniem wynagrodzeń. W rzeczywistości utrzymanie działu kadr jest kosztowne i wymaga ciągłego doszkalania pracowników, a także zapobiegania rotacji, wypłacania odpowiednio wysokich pensji, utrzymywania stanowisk pracy. Właśnie dlatego przedsiębiorcy, którzy zauważają, że ich koszty rosną, w związku z działem kadrowo- płacowym, powinni zdecydować się na outsourcing, czyli korzystanie z pomocy firmy zewnętrznej. Bardzo ważne jest jednak, aby szukać takiej firmy, która ma dobrą renomę, posiada doświadczonych pracowników i dobrze zarządza zasobami ludzkimi.

Korzyści z powierzenia naliczania wynagrodzeń firmie zewnętrznej

Najważniejszą zaletą, związaną z korzystaniem z outsourcingu kadrowo- płacowego, jest redukcja kosztów dla przedsiębiorstwa. Obniżenie kosztów nie dotyczy tylko tego, że nie ma już konieczności utrzymywania osobnych stanowisk pracy, wypłacania pensji pracownikom działu kadr. Bardzo duże znaczenie ma także redukcja wydatków na szkolenia dla pracowników, które odbywają się stosunkowo często, ze względu na zmieniające się przepisy prawa pracy. Wśród innych korzyści dla przedsiębiorstwa, można wymienić:

  • gwarancję terminowości naliczania wynagrodzeń,
  • przeniesienie odpowiedzialności na firmę zewnętrzną,
  • możliwość skorzystania z pomocy, dodatkowych szkoleń,
  • gwarancję rzetelności i poufności

Wybór odpowiedniej firmy do procesu outsourcingu płac jest bardzo ważny, ponieważ na rynku wciąż funkcjonują nierzetelne organizacje. Znając jednak opinie na temat danej firmy, jej reputację i podpisując umowę, można sprawdzić zakres usług i doświadczenie specjalistów. Outsourcing naliczania wynagrodzeń jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małych firm, jak i dla średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji. Warto jednak pamiętać o sprawdzaniu, czy firma zewnętrzna rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i czy wykonuje wszystko, co zostało zapisane w umowie.

ZOBACZ TAKŻE: CZY OUTSOURCING KADROWY WPŁYWA NA EFEKTYWNOŚĆ ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here