Pojęcie diety ketogennej często jest uważane za modne natomiast można wyrządzić sobie wiele szkody niż pożytku stosując tę dietę. Dieta ketogenna to dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa, o umiarkowanej ilości białka, której stosowanie prowadzi do syntezy ciał ketonowych (kwasu beta-hydroksymasłowego, acetonu, acetooctanu). Czym są ciała ketonowe ? To kwas beta-hydroksymasłowy i acetooctan powstają głównie w wątrobie. Następnie rozprowadzane są do tkanek – mięśni szkieletowych serca, nerek, nadnerczy, gdzie ulegają spaleniu ( z 1 g powstaje 4,2 kcal = 17kJ ). Wątroba nie spala ciał ketonowych, mózg preferuje glukozę. Gdy brakuje glukozy w komórkach np. w cukrzycy, podczas głodzenia, przy dużym wysiłku fizycznym, dochodzi wówczas do nasilonej lipolizy tłuszczowej tkanki tłuszczowej i wzmożonej przemiany kwasów tłuszczowych w ciała ketonowe. Wątroba nie jest w stanie metabolizować powstałego w nadmierch ilościach acetooctanu, dochodzi do kwasicy ketonowej i ketonurii.
Dieta ketogeniczna a odchudzanie to nie jest najlepszy pomysł. Ponieważ występują często są braki glukozy we krwi i ciała ketonowe zaczynają się produkować. Eksperci dietetyki stawiają jednak poważny znak zapytania o bezpieczeństwo stosowania tej diety w formie diety odchudzającej. Ilość węglowodanów należy dostosować do indywidualnej tolerancji. W związku z czym proporcje makroskładników mogą wynosić na przykład: 60-80% dla tłuszczu, 5-20% dla węglowodanów oraz 15-20% dla białka. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy wiąże się z obniżeniem uczucia głodu, a takimi potrawami można się nasycić na dłużej. Natomiast z drugiej strony mogą pojawiać się pewne czynniki ryzyka związane z chorobami serca, oraz zwiększonym uwalnianiem kwasów tłuszczowych do krwi. Dieta ta stosowana w krótkim okresie może przyczynić się do znacznej utraty wagi, natomiast nie ma jasnych badań na wpływ takiego odżywiania w dłuższej perspektywie. Dieta ketogenna składa się głównie z produktów o dużej zawartości tłuszczy takich jak dowolne oliwy, mięso, drób, świeże ryby, całe jaja, większość typów serów, masła, śmietany czy majonezu oraz umiarkowanych ilości orzechów. Produkty i warzywa zawierające dużą zawartość skrobi takie jak fasola, kukurydza czy ziemniaki oraz bogata w węglowodany papryka i cebula muszą być ograniczane, natomiast dozwolone są głownie warzywa takie jak: wszystkie rodzaje warzyw o zielonych liściach, brokuły, kalafior, seler, głównie warzywa rosnące nad ziemią, ze względu na niską zawartość węglowodanów. Białko musi być na poziomie minimum niezbędnego do utrzymania procesów życiowych i rozwoju organizmu, natomiast węglowodany są mocno ograniczone i tłuszcze odgrywają tu największą rolę.
Natomiast ta dieta to remedium na leczenie epilepsji lekoopornej.
Po wielu nieudanych próbach leczenia różnymi kombinacjami leków przeciwpadaczkowych, dopiero próba z zastosowaniem diety ketogennej okazała się skuteczna. Eksperci w dziedzinie dietetyki i neurologii zgodzili się, że dieta ta może być stosowana jako wczesna terapia epilepsji, szczególnie w trudnych przypadkach i przy nieskuteczności leków.