Czym się kierować przy wyborze firmy pożyczkowej

Pożyczka pozabankowa to sposób na prosty, szybki i wygodny zastrzyk gotówki. Aby był on również bezpieczny oraz opłacalny, trzeba jednak zadbać o wybór dobrej firmy pożyczkowej.  Jak to zrobić?

Pożyczki online stanowią dziś jeden z najpopularniejszych sposobów pożyczania niewielkich kwot pieniędzy. To szczególnie nie dziwi, bo przecież są łatwo dostępne dla szerokiego grona klientów, mają prosty  proces pożyczkowy, nie wymagają przedstawiania zaświadczenia o dochodach, a przy tym zapewniają szybki wpływ gotówki; co więcej, niezależnie od firmy pożyczkowej, wszelkie formalności związane z ubieganiem się o środki można załatwić w niej przez internet. Należy mieć jednak na uwadze, że podmiotów udzielających pożyczek internetowych jest aż kilkadziesiąt, i każda udostępnia indywidualnie przygotowaną ofertę. Dlatego tak ważne jest, aby przed skorzystaniem z danej propozycji, zwrócić uwagę na niżej przedstawione kwestie.

Dostępne kwoty i terminy spłaty pożyczki

Firmy pożyczkowe w Polsce oferują dwa podstawowe rodzaje produktów pożyczkowych: pożyczki ratalne oraz tak zwane chwilówki. Te ostatnie pozwalają pozyskać kilka tysięcy złotych i są spłacane jednorazowym przelewem zazwyczaj w ciągu 30 dni, ale nie jest to sztywna reguła. Klasyczna pożyczka na raty przypomina natomiast bankowy kredyt gotówkowy, ale wiąże się z niższymi kwotami finansowania i krótszym okresem spłaty.

Wybierając firmę pożyczkową trzeba więc sprawdzić, jakiego rodzaju pożyczki oferuje, a także jaką sumę i na jak długo można od niej pożyczyć. Są pożyczkodawcy, którzy pozwalają pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na okres kilku lat, ale większość firm specjalizuje się w oferowaniu mniejszych pożyczek na krótszy czas. Ważne zatem, aby znaleźć takiego pożyczkodawcę, który sprosta potrzebom finansowym i zaoferuje komfortowy dla domowego budżetu okres spłaty.

Poszukując odpowiedniej dla siebie oferty, warto korzystać z internetowych porównywarek pożyczkowych. Takie serwisy udostępniają zestawienia ofert firm pozabankowych, które pozwalają łatwo sprawdzić i porównać parametry poszczególnych z nich.

Kosztowa strona oferty firmy pożyczkowej

Analizując poszczególne oferty trzeba zwrócić również uwagę na koszty. Dobra propozycja pożyczki musi przewidywać niskie oprocentowanie i niewielką, a najlepiej zerową prowizję za zawarcie umowy. Poza tymi kosztami, nie powinna zawierać żadnych innych obowiązkowych opłat.

Warto pamiętać, że choć w ocenie danej oferty pomaga wskaźnik RRSO, to jednak z różnych względów nie stanowi on najbardziej miarodajnego wskaźnika jej atrakcyjności. Opłacalność pożyczki najlepiej wyraża całkowita kwota (suma pożyczonego kapitału oraz wszystkich kosztów), jaką trzeba zapłacić pożyczkodawcy. W tym zakresie dobrze prezentuje się na przykład firma pożyczkowa Wonga, w której 30-dniowa pożyczka na 1000 złotych oznacza konieczność zwrotu 1000 złotych; oznacza to, że przy takich parametrach zobowiązania, całkowity koszt pożyczenia pieniędzy wynosi tu 0 złotych.

Wybierając firmę pożyczkową, należy też zwrócić uwagę na inne potencjalne opłaty, zwłaszcza te za ewentualne opóźnienia w spłacie. Choć ich maksymalna wysokość jest uregulowana przez prawo, nadal można spotkać pożyczkodawców, którzy stosują w tym zakresie zawiłe i niekorzystne dla klientów zapisy.

Reputacja i wiarygodność firmy pożyczkowej online

Rynek firm pożyczkowych w Polsce obejmuje kilkadziesiąt podmiotów, do których sukcesywnie dołączają kolejne. Większość z nich uczciwie podchodzi do współpracy z klientami, ale nadal zdarzają się pożyczkodawcy, którzy oferują pożyczki na niejasnych lub ewidentnie niekorzystnych zasadach. Aby móc się przed nimi uchronić wystarczy uważnie zapoznać się z ramową umową pożyczki danej firmy, a także sprawdzić, co sądzą o niej dotychczasowi klienci. Przy tej drugiej kwestii pomocne będą komentarze zamieszczone na jej profilach w mediach społecznościowych, portalach finansowych czy serwisach z porównywarkami pożyczkowymi.

O wiarygodności i profesjonalizmie pożyczkodawcy wiele mówi również wygląd jego strony internetowej. Rzetelna firma pożyczkowa online w czytelny sposób informuje o wszystkich istotnych dla pożyczkobiorcy elementach: minimalnej i maksymalnej kwocie pożyczki, możliwym terminie spłaty, a także kosztach zobowiązania. Dodatkowo, powinna udostępnić wzór umowy pożyczki, a także wskazać skutki braku terminowych płatności. Co istotne, wszystkie te kwestie powinny być nie tylko przejrzyście przedstawione, ale również łatwe do znalezienie na stronie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba mieć na uwadze, że poszczególni pożyczkodawcy różnie podchodzą do kwestii weryfikacji swoich klientów. Większość podmiotów sprawdza potencjalnego pożyczkobiorcę zarówno w BIK-u, jak i rejestrach biur informacji gospodarczej, ale są też takie, które rezygnują z tych procedur. Te ostatnie są otwarte na klientów, którzy mają złą historię kredytową lub znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, ale zwykle oferują pożyczki na mało atrakcyjnych warunkach. Wynika to z faktu, że współpracę z ryzykownymi dłużnikami chcą sobie zrekompensować wyższym oprocentowaniem oraz opłatami dodatkowymi. Z tego względu, lepiej wybrać firmę pożyczkową pozabankową, która nie stosuje takiego podejścia – pożyczka i tak będzie w niej łatwiej dostępna, niż kredyt w banku.

*Pożyczka krótkoterminowa: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 516,17%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 200 zł, całkowita kwota do zapłaty 232,24 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 32,24 zł (w tym: prowizja 30,88 zł, odsetki 1,36 zł), pożyczka spłacana jednorazowo, okres kredytowania 30 dni. Dane aktualne na dzień 07.08.2020 r.Wysokość pożyczki, koszt oraz czas, na jaki jest udzielana, są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta.

*Pożyczka ratalna: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 75,08%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3000 zł, całkowita kwota do zapłaty 5115,53 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 2115,53 zł (w tym: prowizja 1749,90 zł, odsetki 365,63 zł), 23 miesięczne raty równe 213,09 zł i ostatnia rata 214,46 zł. Dane aktualne na dzień 07.08.2020 r.Wysokość pożyczki, wysokość raty oraz liczba dostępnych rat są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta. Koszt pożyczki uzależniony jest również od okresu na jaki jej udzielono.Po uzyskaniu pożyczki klient może skorzystać z benefitów. Szczegóły w „Regulaminie benefitów”, dostępnym na stronie www.wonga.pl/Dokumenty.
 

 

Artykuł przygotowany we współpracy z Wonga.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here