Czym są i jak się zakłada fundacje rodzinne

Czym jest fundacja rodzinna? Co daje jej utworzenie i w jaki sposób można ją stworzyć krok po kroku? Jeśli zadawałeś sobie te pytania, to ten artykuł jest dla Ciebie. W tym artykule przedstawimy, co zawiera nowa ustawa o fundacjach, która ma wejść w życie już w maju 2023 roku.

Czym są fundacje rodzinne?

Fundacje rodzinne to forma organizacji pożytku publicznego, której celem ma być realizacja określonych celów społecznych. W odróżnieniu od innych form organizacji pozarządowych, takich jak stowarzyszenia czy fundacje, fundacja rodzinna ma być tworzona z myślą o członkach jednej rodziny.

Fundacje rodzinne są reklamowane przez rząd jako doskonały sposób na przekazywanie majątku między pokoleniami i zachowanie polskiego kapitału w kraju. Mają pomóc w utrzymaniu i rozwijaniu rodzinnego biznesu lub chronić rodzinne tradycje i wartości. Ponadto utworzenie fundacji rodzinnej ma pozwolić na przekazanie darowizn w sposób zorganizowany i skuteczny.

Tego typu fundacje funkcjonują w wielu europejskich krajach, takich jak: Holandia, Austria, Szwajcaria, Księstwo Liechtenstein, Malta, Niemcy, Dania czy Szwecja. W Polsce nowa ustawa o fundacjach rodzinnych została przegłosowana 26 stycznia 2023 roku i oczekuje na wejście w życie 22 maja tego roku.

Jakie korzyści przynosi założenie fundacji rodzinnej?

Według zapewnień rządu założenie fundacji rodzinnej ma przynieść wiele korzyści. Wspomina się między innymi o takich aspektach jak:

  • Ochrona majątku — fundacje rodzinne mają umożliwić przekazywanie majątku z pokolenia na pokolenie w sposób zorganizowany i skuteczny.
  • Unikanie podziału majątku — utworzenie fundacji rodzinnej ma pomóc w uniknięciu uniknąć konieczności podziału majątku między spadkobierców i zapobiec wynikającym na tym tle konfliktom rodzinnym.
  • Ochrona przed wierzycielami — majątek przekazany na rzecz fundacji rodzinnej ma być zabezpieczony przed wierzycielami.
  • Podatek od darowizn — fundacje rodzinne mają pozwolić na optymalizację podatku od darowizn.
  • Działalność gospodarcza — według obecnych zapisów ustawy fundacje rodzinne będą mogły w ramach wyjątku prowadzić pewne rodzaje działalności gospodarczej, co umożliwi rozwój rodzinnego biznesu.

Jak stworzyć fundację rodzinną krok po kroku?

Założenie fundacji rodzinnej ma być pozornie proste. Zgodnie z informacją przekazaną na rządowej stronie i treścią ustawy wymagane będzie:

  1. Złożenie przez fundatora oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej przed notariuszem w akcie założycielskim albo w testamencie.
  2. Sporządzenie statutu zawierającego reguły działania fundacji rodzinnej.
  3. Przekazanie majątku na fundusz założycielski.
  4. Ustanowienie organów fundacji rodzinnej.
  5. Wpisanie fundacji rodzinnej do prowadzonego przez sąd rejestru fundacji rodzinnych.

Ustawa o fundacjach w wielu kwestiach wydaje się dość nieprecyzyjna, o czym świadczą poprawki wnoszone przez rząd krótko po jej opublikowaniu. Wydaje się więc, że wiekowi właściciele rodzinnych biznesów będą musieli korzystać z pomocy prawnej w celu załatwiania wszystkich formalności i jak najlepszego zabezpieczenia interesów swoich i swojej rodziny.

Czy ustawa o fundacjach rodzinnych rozwiąże problemy rodzinnych biznesów?

Założenie fundacji rodzinnej to wbrew pozorom proces skomplikowany, wymagający czasu i wysiłku. Najpewniej będzie wymagał pomocy prawnej, aby rozwiązanie to rzeczywiście pozwoliło przetrwać rodzinnej firmie i nie przysporzyło kłopotów beneficjentowi. Jednakże należy zauważyć, że nowa ustawa o fundacjach może przynieść wiele korzyści dla polskich rodzin, w szczególności ochronić majątek i wypracowane dziedzictwo oraz umożliwić realizację ważnych celów społecznych. Warto więc obserwować, jak będzie się rozwijał ten temat i jakie jeszcze zmiany w ustawie wprowadzi rząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here