Czym różnią się monety bulionowe i kolekcjonerskie

Monety to najdłużej i najpowszechniej używana forma pieniądza. Choć obecnie w codziennym użyciu jest wypierana przez tzw. pieniądz plastikowy, a nawet wirtualny, to rola monet wciąż pozostaje istotna. Dziś wyjaśniamy, czym są monety bulionowe i kolekcjonerskie oraz jakie są między nimi różnice.

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe są bite w celach kolekcjonerskich – oznacza to, że nie są one przeznaczone do wykorzystywania jako środek płatniczy (tak jak zwykłe, wykorzystywane w obiegu monety). Monety tego typu wykonuje się z cennych metali szlachetnych, m.in. srebra, platyny lub palladu, chociaż najpopularniejsze są zdecydowanie te złote. Kruszec ten jest bowiem tradycyjnie uważany za jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału.

Monety bulionowe bardzo często są pozbawione konkretnego nominału. Ich wartość określa się bowiem na podstawie zawartości kruszcu, podawanego w uncjach trojańskich (1 ozt to ok. 31 g). Każda moneta bulionowa powinna być odpowiednio oznaczona – muszą zostać na niej wybite m.in. informacje o:

  • wadze,
  • próbie kruszcu,
  • roku emisji.

Polskimi monetami bulionowymi są Bieliki, emitowane przez Mennicę Polską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Wybija się je w złocie próby 0,999 i czterech nominałach: 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł.

Czym są monety kolekcjonerskie?

Zupełnie innym rodzajem monet są monety kolekcjonerskie. Są to numizmaty bite przez banki centralne lub prywatnych emitentów. Wykonuje się je według projektów przygotowanych przez artystów i emituje w ograniczonych limitacjach, mogących wynosić od kilku tysięcy, do zaledwie kilku egzemplarzy. Cena takich monet zwykle znacznie przekracza ich wartość nominalną.

Monety kolekcjonerskie mogą np. upamiętniać wybitne postacie, ważne wydarzenia historyczne, cenne dzieła sztuki lub słynne miejsca. Ze względu na swoją unikatowość i wysoką wartość artystyczną, są one okazami numizmatycznymi bardzo pożądanymi przez kolekcjonerów.

Jeśli poszukujesz wyjątkowych numizmatów do swojej kolekcji, zapoznaj się ofertą Skarbnicy Narodowej, dostępną pod adresem: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here